Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, produkcja pojazdów samochodowych oraz przemysł farmaceutyczny – to w tych branżach polskie firmy są najbardziej zrobotyzowane, czyli mają najwięcej robotów w przeliczeniu na 10 tys. pracowników. W przemyśle gumowym w 2020 r. pracowało 177 robotów na 10 tys. zatrudnionych, w motoryzacji –165, zaś w farmacji – 111. To kilkakrotnie więcej niż średnia gęstość robotyzacji w całym polskim przemyśle, która w roku wybuchu pandemii koronawirusa wynosiła 42, czyli mniej niż połowę średniej w Europie czy na świecie – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Czy pandemia przyspieszyła robotyzację", który „Rzeczpospolita" opisuje jako pierwsza.
Gorzej w Europie
Chociaż pod względem zatrudnienia w produkcji przemysłowej (jedna piąta pracowników) zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej i przewyższamy 17 proc. unijną średnią, to pod względem liczby robotów na 10 tys. pracowników w przemyśle Polska jest dopiero na 16. miejscu – przypominają autorzy raportu: Ignacy Święcicki i Filip Leśniewicz z PIE.
Jak wynika z raportu, który wykorzystuje dane Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) i omawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kilkunastu polskich firm inwestujących w roboty, w krótkim okresie pandemia nie przyspieszyła robotyzacji. W 2020 r. zamówienia na roboty przemysłowe w większości krajów spadły w porównaniu z 2019 r. W całej Unii ten spadek wyniósł 20 proc., a w Polsce sięgnął 25 proc., do czego przyczyniły się też zaburzenia w łańcuchach dostaw. Pomimo silnego spadku w Europie, globalny rynek robotów przemysłowych urósł za sprawą Azji, na czele z Chinami.
Szansa na wzrost
W kolejnych latach do tego wzrostu powinny się też przyczynić inne kraje, w tym Polska. Jak przewidują analitycy PIE w dłuższym terminie pandemia wpłynie na przyspieszenie robotyzacji. W Polsce będą jej sprzyjać rosnące koszty pracy, a dodatkową zachętą będzie ulga na robotyzację; w latach 2022–2026 firmy będą mogły dodatkowo odliczyć od podstawy opodatkowania 50 proc. wydatków poniesionych w danym roku na robotyzację.