Volkswagen zabiega o ugodę z władzami USA

Volkswagen i resort sprawiedliwości USA przeprowadziły wstępne rozmowy o ugodzie, która rozwiązałaby postępowanie karne ws. skandalu z emisjami

Publikacja: 16.08.2016 15:56

Volkswagen zabiega o ugodę z władzami USA

Foto: Bloomberg

Według Reutera ugoda mogłaby obejmować ugodę potwierdzoną przez sąd,  ustanowienie niezależnego kontrolera postępowania niemieckiej firmy i duże, dopiero do ustalenia, grzywny za naruszenie obowiązujących norm emisji spalin. Według "WSJ" grzywny mogą przekroczyć 1,2 mld dolarów.

Grzywna zamykająca postępowanie karne w USA może być   większa od nałożonych w 2014 r. 1,2 mld dolarowy na Toyotę za zaniechanie przez władze federalne śledztwa ws. przypadków samorzutnego przyspieszania przez samochody tej marki.

Wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w VW, komplikacje wynikające z pozwów cywilnych  złożonych w lipcu w 3 stanach amerykańskich spowolniły dojście do ugody ws. postępowania karnego.

Rzecznik VW oświadczył, że grupie zależy na odzyskaniu zaufania klientów, dealerów, organów nadzoru i społeczeństwa. Jak podawaliśmy wcześniej, VW współpracuje z federalnymi i stanowymi organami nadzoru, także z resortem sprawiedliwości, a nasze dyskusje zmierzają ku rozwiązaniu pozostałych kwestii.

W czerwcu VW zgodził się zapłacić 15,3 mld dolarów po przyznaniu się do oszustw z emisjami spalin, odłożył 10,033 mld  na skup albo naprawę 475 tys. samochodów z silnikami 2,0, wyda 2 mld w ciągu 10 lat na programy rozwoju pojazdów elektrycznych, zgodził się też przeznaczyć 2,7 mld w ciągu 3 lat na wymianę starych autobusów.

Dalsze miliardy dolarów grożą niemieckiej grupie, jeśli będzie musiała odkupić 85 tys. aut z silnikami 3,0 sprzedanych w Stanach od 2009 r.

Mniej passatów z Emden

Odrębnie VW podał  o zawieszeniu pracy na jedna zmianę w fabryce w Emden w dniach 18-24 sierpnia. Problemy u producenta tapicerki Sitech zmusiły grupę do objęcia bezrobociem technicznym jednej trzeciej z 9 tys. zatrudnionych.

Zakład produkuje normalnie 1250 limuzyn i coupe CC Passata dziennie.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne