Jak podkreślają władze regionu, to właśnie niska emisja pochodząca z ogrzewania domów starymi piecami, tzw. „kopciuchami", jest głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym czy rakotwórczymi związkami, w tym benzopirenem.
Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski odpowiedzialny za ochronę powietrza zapowiedział, że w tym tygodniu zarząd województwa przedstawi swój projekt uchwały antysmogowej dla całego regionu, który następnie trafi pod obrady sejmiku. Głosowanie nad dokumentem spodziewane jest w styczniu przyszłego roku.
Projekt uchwały antysmogowej będzie zakładał, że piece na paliwa stałe będą mogły być używane, ale muszą to być piece nowszej generacji - co najmniej klasy 5. Zakaz instalowania pieców niższej klasy w nowych budynkach ma obowiązywać od czerwca przyszłego roku, a do 2023 roku mają zostać wymienione wszystkie stare piece, z wyjątkiem pieców klasy 3 i 4, dla których przewidziano 10-letni okres przejściowy.
W styczniu tego roku sejmik województwa przyjął uchwałę wprowadzającą na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2019 r.
O dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na wymianę nieekologicznych kotłów będą mogły starać się małopolskie gminy. Nabór wniosków rozpocznie się 30 grudnia. Do podziału jest ponad 216,5 mln zł, co pozwoli na likwidację ponad 26,5 tys. starych pieców węglowych.