Rybicki tłumaczył, że komitet audytu jest zespołem osób, które mają wspomagać funkcjonowanie Rady Nadzorczej w określonym obszarze. - W tym przypadku mówimy o sprawozdawczości finansowej i badanie sprawozdania finansowego – mówił. - Komitet audytu ma wspierać radę w obszarze nadzorowania procesu sporządzania sprawozdania finansowego i badania sprawozdania finansowego – dodał.
Wyjaśnił, że w niektórych radach nadzorczych musi być obligatoryjnie powołany komitet audytu. - Sektor finansowy, banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, biura maklerskie. Grupą najbardziej zainteresowaną są spółki giełdowe z rynku podstawowego, których jest niecałe 500. To one również muszą taki komitet audytu posiadać – wyliczył Rybicki.
Ekspert zaznaczył, że zbliża się nowa ustawa, która zmieni sposób funkcjonowania komitetów audytu. - Na końcowym etapie są już prace nowej ustawy o biegłych rewidentach, która zrobi rewolucję w funkcjonowaniu komitetów audytu – mówił.
- Już tak łatwo nie będzie można uwolnić się, żeby komitetu audytu formalnie nie było. Będą mogły to robić tylko jednostki naprawdę małe – tłumaczył. Rybicki zaznaczył, że komitet będzie się musiał spotykać. Nie będzie mógł wykonywać swoich czynności tylko na papierze. - To jest jakościowa zmiana – ocenił.