#RZECZoBIZNESIE: Piotr Rybicki: Rewolucja w komitetach audytu

Zastanawiam się czy spółki, właściciele i akcjonariusze dojrzeli do nadchodzących zmian – mówi Piotr Rybicki, nadzorkorporacyjny.pl.

Aktualizacja: 09.12.2016 12:48 Publikacja: 09.12.2016 12:35

#RZECZoBIZNESIE: Piotr Rybicki: Rewolucja w komitetach audytu

Foto: tv.rp.pl

Rybicki tłumaczył, że komitet audytu jest zespołem osób, które mają wspomagać funkcjonowanie Rady Nadzorczej w określonym obszarze. - W tym przypadku mówimy o sprawozdawczości finansowej i badanie sprawozdania finansowego – mówił. - Komitet audytu ma wspierać radę w obszarze nadzorowania procesu sporządzania sprawozdania finansowego i badania sprawozdania finansowego – dodał.

Wyjaśnił, że w niektórych radach nadzorczych musi być obligatoryjnie powołany komitet audytu. - Sektor finansowy, banki, zakłady ubezpieczeń, fundusze inwestycyjne, biura maklerskie. Grupą najbardziej zainteresowaną są spółki giełdowe z rynku podstawowego, których jest niecałe 500. To one również muszą taki komitet audytu posiadać – wyliczył Rybicki.

Ekspert zaznaczył, że zbliża się nowa ustawa, która zmieni sposób funkcjonowania komitetów audytu. - Na końcowym etapie są już prace nowej ustawy o biegłych rewidentach, która zrobi rewolucję w funkcjonowaniu komitetów audytu – mówił.

- Już tak łatwo nie będzie można uwolnić się, żeby komitetu audytu formalnie nie było. Będą mogły to robić tylko jednostki naprawdę małe – tłumaczył. Rybicki zaznaczył, że komitet będzie się musiał spotykać. Nie będzie mógł wykonywać swoich czynności tylko na papierze. - To jest jakościowa zmiana – ocenił.

Komitet audytu będzie miał przypisanych kilka zadań, większość nowych. - Z tych zadań będzie musiał się wyspowiadać, co zostało zrealizowane – mówił ekspert.

Komitety audytu wejdą pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. - Będzie można w jakiś sposób ukarać spółki, czy poszczególne osoby, za to, że nie dopełniły zalecanych starań – tłumaczył Rybicki. - To wcale nie musi być takie łatwe, żeby spółki dało sobie z tym radę. Nie wyobrażam sobie, żeby spółki przegapiły terminy, bo potencjalne sankcje są duże – dodał.

Gość uważa, że komitety audytu w spółkach giełdowych to będzie rewolucja. - Rewolucja dla spółek, ale też dla członków rad nadzorczych. Nie wiem na ile sobie damy radę z tym obszarem, z potencjalnymi sankcjami, z zadaniami – mówił. - Czy spółki dojrzały do tego, czy właściciele i akcjonariusze dojrzeli do tego, i czy rady dojrzały do tego, żeby mogły funkcjonować w trochę innej rzeczywistości? I czy rynek to zaakceptuje? - zastanawiał się Rybicki.

Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa
Biznes
Będą cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Grupa Azoty częściowo zadowolona