Rynek farmaceutyczny w Polsce przeszedł gruntowne zmiany w ciągu ostatnich 20 lat. Obecnie praktycznie cały sektor należy do prywatnego kapitału, w dużej części do inwestorów zagranicznych. Ci ostatni odgrywają znaczącą rolę w transferowaniu do polskiej gospodarki nowoczesnych rozwiązań dotyczących prowadzenia badań, działalności produkcyjnej czy sposobów zarządzania.
Kluczowe znaczenie ma działalność innowacyjnych firm farmaceutycznych. Ich wkład w rozwój gospodarczy Polski dokonuje się w kilku wymiarach. W 2010 roku cała branża farmaceutyczna zasiliła budżet państwa kwotą ok. 1 mld zł, przy czym firmy innowacyjne odpowiadały za blisko 60 proc. tej kwoty.
Jednak zdaniem Bogny Cichowskiej-Dumy, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, najistotniejsze w perspektywie rozwoju gospodarczego jest zaangażowanie innowacyjnej branży farmaceutycznej w rozwój gospodarki opartej na wiedzy.
– Dziś to innowacje stanowią warunek podniesienia konkurencyjności Polski, szansę na wyjście z tak zwanej pułapki krajów średniego dochodu i nadrobienie gospodarczego dystansu do krajów starej Unii – twierdzi Cichowska-Duma.
Miliardy na badania
W Polsce firmy zrzeszone w Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPSF) oraz Infarmie już niemal dekadę temu przeznaczały na badania i rozwój prawie miliard euro. Miało to bezpośrednie przełożenie na tworzenie m.in. centrów usługowych w segmencie IT, usług wspólnych oraz prowadzenie badań klinicznych.