Rewolucja przemysłowa - oto scenariusze dla Polski

Pod koniec kwietnia w niemieckim Hannoverze odbędą się największe europejskie targi przemysłowe. Polska jest krajem partnerskim wydarzenia. Wchodzimy w duże buty – rok temu partnerem były Stany Zjednoczone, które obok Niemiec są globalnymi liderami nadchodzącej rewolucji przemysłowej.

Aktualizacja: 20.02.2017 12:45 Publikacja: 20.02.2017 12:17

Ale zacznijmy od początku i wyjaśnijmy, w czym tkwi istota Przemysłu 4.0. O ile poprzednie trzy rewolucje przemysłowe (wykorzystanie silnika parowego, elektryczności, a potem automatyzacja produkcji) miały na celu zwiększenie produkcji i obniżenie kosztów, to obecna fala zmian pozwoli zindywidualizować produkty i dostosować je do potrzeb i gustów poszczególnych klientów. Za kilka lat każdy z nas powinien być w stanie zamówić jedyne w swoim rodzaju buty sportowe, meble czy samochód, a producent - dostarczyć je w ciągu kilku dni. Będzie to wymagało daleko idących zmian w zakładach produkcyjnych: nużące i powtarzalne zadania pracowników przejmą autonomiczne roboty, inżynierowie będą korzystali z symulatorów do projektowania produktów oraz optymalizacji linii produkcyjnych. Narzędziem codziennej pracy staną się takie urządzenia jak Google Glass czy drukarki 3D, które na miejscu będą przygotowywać nie tylko fragmenty produktów, ale również np. części zamienne do maszyn. Dzięki systemowi sensorów maszyny i produkty będą ze sobą zintegrowane i podłączone do jednego oprogramowania.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Biznes
Paraliż lotnisk i internetu w Rosji. 60 tysięcy pasażerów utknęło
Biznes
Na stole 17. pakiet sankcji wobec Rosji. Cios we flotę cieni i sojuszników Kremla
Biznes
UE bez rosyjskiej energii. Zapaść w motoryzacji. Weto ws. składki zdrowotnej
Biznes
Słabnąca sprzedaż aut uderza w polski przemysł motoryzacyjny
Biznes
Sprzedajemy nie tylko gaz
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku