Inwestorzy z Azji wykupują technologiczne perełki

Zakup akcji Daimlera to tylko kolejny przykład chińskiej ekspansji. A ten rok powinien przynieść wzrost zakupów firm zagranicznych przez kapitał z Państwa Środka.

Aktualizacja: 27.02.2018 20:01 Publikacja: 27.02.2018 20:00

Znany niemiecki producent robotów przemysłowych KUKA został w 2016 r. przejęty przez chińskich inwes

Znany niemiecki producent robotów przemysłowych KUKA został w 2016 r. przejęty przez chińskich inwestorów. Starają się oni coraz częściej przejmować spółki technologiczne

Foto: Bloomberg

– Spodziewamy się, że 2018 r. powinien być silnym rokiem dla chińskich przejęć za granicą, gdyż wszystkie wskaźniki wydają się zachęcające – mówi Colin Banfield, szef działu fuzji i przejęć w regionie Azji i Pacyfiku w Citigroup.

Wartość zagranicznych przejęć dokonywanych przez chińskie spółki dynamicznie rosła w ostatnich latach. O ile w 2010 r. wynosiła 49 mld dol., to w 2016 r. sięgnęła rekordowego poziomu 227 mld dol. (według danych Mergermarket: 204,2 mld dol.) W 2017 r. spadła, według Mergermarket, do 137,1 mld dol. To spowolnienie było wywołane działaniami regulatorów. W sierpniu 2017 r. chińskie władze zaostrzyły zasady dotyczące zagranicznych fuzji i przejęć. Wcześniej Zhou Xiaochuan, prezes Ludowego Banku Chin, stwierdził, że wiele takich zagranicznych zakupów nie przynosi chińskim spółkom korzyści. Władze podejrzewają, że część tego typu transakcji była jedynie sposobem na wyprowadzenie kapitału z Chin za granicę. Regulatorzy stworzyli listę sektorów, w których zagraniczne przejęcia dokonywane przez chińskie spółki spotkają się ze specjalnymi obostrzeniami. Wśród tych sektorów są m.in. nieruchomości, sport i rozrywka. Po listopadowym zjeździe Komunistycznej Partii Chin poluzowano jednak przepisy dotyczące inwestycji zagranicznych w sektorach uznawanych za preferowane, czyli m.in. w surowcowym, energetycznym, transportowym oraz wysokich technologii. Wspierane mają być szczególnie przejęcia w krajach uczestniczących w budowie Nowego Jedwabnego Szlaku (projekt „Jedna droga, jeden pas").

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Biznes
Poznaliśmy zwycięzców Young Design 2024! Już można zobaczyć ich projekty!
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił