Nowoczesną techniką w smog

Walka o czyste powietrze to nie tylko kwestia paliwa wykorzystywanego do ogrzewania, ale i termomodernizacja budynków oraz ekojazda w mieście.

Publikacja: 01.03.2018 20:04

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że walka ze smogiem odbywa się na wielu frontach i wymaga nie tylk

Uczestnicy debaty zwracali uwagę, że walka ze smogiem odbywa się na wielu frontach i wymaga nie tylko znaczących nakładów finansowych, ale i determinacji zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Materiał powstał przy współpracy z firmą Buderus

Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, uważa, że problem ze smogiem to problem globalny. – Jak podaje Europejska Agencja Środowiska, z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie 3 mln osób na świecie, w Europie ta liczba wynosi 500 tysięcy. Ofiary smogu to strata dla państwa, to także strata podatnika i jest to najczęściej głowa rodziny. Często występują trwałe uszczerbki na zdrowiu i niezdolność do pracy – mówi. Smog jest wygenerowany przez człowieka, niepoprawną politykę i brak zarządzania termomodernizacją przez dziesięciolecia. – W tle pojawia się również zjawisko ubóstwa energetycznego. W wielu domach wiejskich wciąż wypalane są w piecach śmieci, stare meble, a nawet olej napędowy. Kluczowe jest opracowanie taryfy grzewczej, która pozwoli ograniczyć ten problem – mówi Wyszkowski.

Pozostało 92% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto
Biznes
„Fundusz Putina" zarzucił UE łamanie prawa. Przegrał w sądzie
Biznes
Wiadomo już w jaką firmę Warren Buffett zainwestował miliardy dolarów
Biznes
Ozempic pomoże także w profilaktyce zawałów serca? Zachęcające wyniki