Reklama
Rozwiń

Chiński gigant edukacji zwolnił 2/3 pracowników. „Winna polityka państwa”

Największa firma edukacyjna w Chinach zwolniła 60 tysięcy współpracujących z nią nauczycieli. Wszystko przez zmiany w polityce państwa.

Publikacja: 10.01.2022 14:26

Chiński gigant edukacji zwolnił 2/3 pracowników. „Winna polityka państwa”

Foto: Bloomberg

New Oriental Education, chiński gigant prywatnej edukacji miał w maju 2021 roku 88 tysięcy pełnoetatowych pracowników i około 17 tysięcy osób zatrudnionych w ramach kontraktowej współpracy. Na koniec 2021 roku firma poinformowała, że musiała zwolnić 60 tysięcy osób w związku ze zmianami w polityce państwa w odniesieniu do prywatnej edukacji. Rząd w Pekinie podjął bowiem w 2021 roku poważne kroki w celu ograniczenia tego, co uważa za „nieprawidłowe praktyki biznesowe” w sektorze prywatnych korepetycji.

W lipcu 2021 roku Pekin zakazał prywatnym firmom edukacyjnym zarabiania na korepetycjach z przedmiotów obecnych w szkołach, zbierania kapitału na giełdach oraz wprowadził obowiązek rejestrowania się jako instytucje non-profit, jeżeli nadal chcą udzielać korepetycji uczniom szkół. Firmy edukacyjne opłaty mogą pobierać tylko za kursy dla dorosłych. Chiński rząd wprowadził nowe przepisy w celu ograniczenia finansowej presji na budżety chińskich rodzin. W Państwie Środka tradycyjnie przykłada się bowiem olbrzymią wagę do edukacji.

Czytaj więcej

Jak, dzięki giełdzie, korepetytor został miliarderem

Prywatny sektor korepetycji był przed zmianą przepisów wart 120 mld dolarów rocznie. Jednak organy regulujące rynek edukacji uznały, że nadmiar korepetycji nie służy dzieciom, nakłada także obciążenia finansowe oraz pogłębia nierówności społeczne.

Zakaz prywatnych korepetycji był szokiem, tak dla rodziców, jak i firm działających na tym rynku. Doprowadziło to do gwałtownej wyprzedaży walorów chińskich firm edukacyjnych na giełdach w Nowym Jorku i Hongkongu (New Oriental Education, jak szacuje CNN za Yu Minhongiem, założycielem firmy, straciła na wartości 28 mld dolarów). Tymczasem przed zmianą przepisów firmy edukacyjne były ulubieńcami inwestorów i przyciągały miliardy dolarów finansowania. Nie jest jasne, jak wiele miejsc pracy zostało zlikwidowanych w wyniku zmian, ale w grudniu chińskie Ministerstwo edukacji szacowało, że zamknięto 84 proc. krajowych i internetowych placówek prowadzących zajęcia pozalekcyjne, a w sektorze prywatnych korepetycji pracowało przed lipcem 2021 roku około 10 mln osób.

Czytaj więcej

Cyfrowi miliarderzy w Chinach ponieśli ogromne straty

New Oriental Education, założona w 1993 roku, całkowicie zrezygnowała z korepetycji przedmiotów szkolnych. Yu Minhong zapowiedział, że jego firma skupi się teraz na przedmiotach nie będących częścią programu szkolnego, np. muzyce lub sporcie, a także na świadczeniu usług dla studentów oraz oferowaniu kursów języka chińskiego na rynkach zagranicznych. Firma zajęła się także… sprzedażą produktów rolnych online.

Podobne działania podjął inny chiński gigant korepetycji, TAL Education, który jeszcze w listopadzie zapowiedział przekwalifikowanie się z korepetycji dla przedszkolaków (sic!) na korepetycje z przedmiotów pozaszkolnych dla starszej młodzieży oraz zamierza dokonywać ekspansji poza granicami Chin.

Czytaj więcej

Ostra przecena w Chinach. Uderzenie w spółki edukacyjne
Biznes
Rząd nie wyklucza wyłączenia X w Polsce przez skandaliczne wpisy Groka
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Norwegia wyrzuciła rosyjskich rybaków ze swoich wód. Stanowili zagrożenie
Biznes
Giełdowe spółki wolne od pozwów synów Zygmunta Solorza
Biznes
Polska bezbronna wobec dronów, negocjacje UE-USA, możliwe spadki cen mieszkań
Biznes
Kina podsumowują pierwsze półrocze. Nawet „Minecraft” nie pomógł