Duża fuzja na rynku IT. 12 marek z 6 krajów łączy się w partnera Microsoftu

16 listopada dwanaście marek z sześciu krajów łączy się w jedną międzynarodową grupę Fellowmind – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Aktualizacja: 16.11.2021 16:27 Publikacja: 15.11.2021 21:00

Duża fuzja na rynku IT. 12 marek z 6 krajów łączy się w partnera Microsoftu

Foto: Adobe Stock

Pandemia przyspieszyła cyfrową transformację i zwiększyła popyt na usługi IT. Ich dostawcy starają się poszerzać ofertę, co przekłada się na zmiany obserwowane na rynku. Jedną z nich jest integracja biznesów, co dobrze obrazuje najnowsza transakcja ogłoszona przez grupę Fellowmind, kluczowego partnera Microsoftu w Europie.

Czytaj więcej

Microsoft na wojnie z hakerami. Ćwierć miliona nowych miejsc pracy

Pozycja lidera

Już w zeszłym roku do Fellowmind dołączyła firma Bonair, obecna na polskim rynku od 30 lat. Rozmowy o dołączeniu do struktur Fellowmind zaczęła na długo przed wybuchem pandemii. Z dniem 16 listopada Bonair staje się Fellowmind Poland. Tego dnia również dwanaście marek z sześciu krajów połączy się w jedną grupę.

Jej priorytetem na najbliższe pięć lat ma być utrzymanie pozycji europejskiego lidera w dziedzinie aplikacji biznesowych Microsoftu i dalszy wzrost. To oznacza, że możliwe są kolejne przejęcia na rynkach lokalnych, również w Polsce.

W branży IT sukces oparty jest na kompetencjach pracowników. W obliczu deficytu specjalistów przedsiębiorstwom coraz trudniej jest rozwijać biznes. Fellowmind ma nadzieję, że integracja pomoże mu w pozyskiwaniu talentów. Podkreśla, że nie ogranicza się jedynie do zachęcania doświadczonych specjalistów: jednym ze sposobów na pozyskiwanie talentów jest poszukiwanie osób, które mają wiedzę z określonych branż (jak handel czy produkcja żywności) i procesów biznesowych (np. logistyki czy księgowości), i szkolenie ich od podstaw z zakresu kompetencji wdrożeniowych. Dzięki temu wykorzystują oni wiedzę, którą już mają, jednocześnie zdobywając kompetencje techniczne. Niedawno grupa zakończyła pierwszą rekrutację do Fellowmind Academy. Ocenia, że projekt okazał się sukcesem i zapowiada kolejne edycje.

Rynek z potencjałem

Eksperci szacują, że pandemia przyspieszyła rozwój cyfrowy Unii Europejskiej o kilka lat. Według Komisji Europejskiej wszystkie państwa poczyniły postępy pod względem rozwoju cyfryzacji, ale nadal widać bardzo duże różnice pomiędzy liderami cyfryzacji a krajami będącymi w ogonie zestawienia. Polska, niestety, nadal plasuje się (co obrazuje np. ranking DESI, czyli indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego) w tej drugiej grupie.

Pandemia uświadomiła przedsiębiorstwom, że cyfrowa transformacja jest nie tyle atutem, co koniecznością. Co powstrzymuje europejskie firmy przed digitalizacją ich biznesu? Brak umiejętności technologicznych (27 proc. odpowiedzi), opór przed zmianą (26 proc.) i brak przejrzystej strategii cyfryzacji (23 proc.) – takie wnioski płyną z badania The People & Technology Report, przeprowadzonego wśród ankietowanych z Polski, Holandii, Niemiec, Szwecji, Finlandii i Danii.

W 2020 r. globalne wydatki na IT były rzędu 3,7 bln dol. i rok do roku spadły o 3,2 proc. – szacuje instytut badawczy Gartner. Choć pandemia wymusiła przyspieszoną cyfryzację, to jednocześnie firmy na całym świecie musiały zacisnąć pasa i ciąć budżety, również na IT. Część projektów przesunęła się na 2021 r. W tym roku rynek urośnie, a jego wartość zbliży się do 4 bln dol. W 2022 r. powinna przekroczyć ten poziom. Zdaniem analityków urosną wszystkie segmenty rynku, m.in. oprogramowanie dla przedsiębiorstw. To właśnie tu dynamika wzrostu w kolejnych latach ma być najwyższa, dwucyfrowa.

Duży ruch w M&A

Rosnący popyt na usługi z zakresu nowych technologii sprawia, że przedsiębiorstwa z tego sektora już od dłuższego czasu wiodą prym w statystykach dotyczących fuzji i przejęć.

W trzecim kwartale 2021 r. firmy z sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja) stanowiły aż 31 proc. wszystkich transakcji – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigatora. Na drugim miejscu znalazła się branża FMCG (13 proc.), a dalej biotechnologia i ochrona zdrowia (12 proc.).

Co ciekawe, firmy technologiczne w minionym kwartale były nie tylko liderem po stronie podmiotów przejmowanych, ale też przejmujących. Również odpowiadały za niemal jedną trzecią wszystkich transakcji. Na kolejnych miejscach uplasowali się kupujący z branży biotechnologicznej oraz ex aequo z sektora FMCG i fundusze private equity/venture capital.

Daniel Olejniczak wiceprezes zarządu Bonair/Fellowmind Poland

W rebrandingu bierze udział dwanaście spółek. Firma będzie posiadać 35 regionalnych oddziałów w sześciu krajach (Dania, Finlandia, Polska, Niemcy, Szwecja, Holandia). Szacujemy, że łącznie obroty spółki sięgną 240 mln euro rocznie. Po połączeniu wszystkich firm Fellowmind będzie zatrudniać blisko 1750 pracowników. Realizując naszą wspólną strategię rozwoju, planujemy dalsze zwiększanie zatrudnienia zarówno w wyniku akwizycji, jak i poprzez wzrost organiczny. W ciągu najbliższego roku na poziomie grupy przyjmiemy kolejnych 500 specjalistów. Jako Fellowmind Poland w tym samym okresie przewidujemy wzrost zatrudnienia o 20–30 proc.

IT

Pandemia przyspieszyła cyfrową transformację i zwiększyła popyt na usługi IT. Ich dostawcy starają się poszerzać ofertę, co przekłada się na zmiany obserwowane na rynku. Jedną z nich jest integracja biznesów, co dobrze obrazuje najnowsza transakcja ogłoszona przez grupę Fellowmind, kluczowego partnera Microsoftu w Europie.

Pozycja lidera

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Raport ZUS: stabilna sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
ZUS: 13. emerytury trafiły już do ponad 6 mln osób
Materiał partnera
Silna grupa z dużymi możliwościami
Biznes
Premier Australii o Elonie Musku: Arogancki miliarder, który myśli, że jest ponad prawem
Biznes
Deloitte obserwuje dużą niepewność w branży chemicznej