Reklama
Rozwiń

W połowie przyszłego roku oferta na atom ze Stanów Zjednoczonych

Kompleksowość podejścia do oferty wymaga czasu. Jesteśmy także zobligowani umową rządową między Polską i USA. Harmonogram mówi o wyborze partnera w przyszłym roku. My chcemy złożyć ofertę w połowie 2022 r. – mówi Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland.

Aktualizacja: 12.11.2021 10:04 Publikacja: 11.11.2021 21:00

Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland

Mirosław Kowalik, prezes Westinghouse Electric Poland

Foto: materiały prasowe

Amerykanie uchodzą za lidera w wyścigu o uzyskanie kontraktu na budowę atomu w Polsce. Kiedy możemy spodziewać się przedłożenia oferty amerykańskiej?

Z punktu widzenia Westinghouse koncentrujemy się na przygotowaniu oferty zgodnie z umową międzyrządową (IGA), która została podpisana w ubiegłym roku. Mamy na to czas do sierpnia przyszłego roku. Chcemy tak przygotować ofertę, aby wpisywała się w polskie wymagania. Nasz reaktor AP1000 to rozwiązanie sprawdzone, odpowiadające potrzebom polskiego rynku i wyzwaniom związanym z osiągnięciem neutralności klimatycznej. Wpisujemy się w uwarunkowania i wymagania określone w strategicznych dokumentach, jakimi są Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i Polityka Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040). W obu dokumentach mowa jest, że reaktory wodno-ciśnieniowe, PWR odgrywać mają znaczącą rolę w polskim miksie energetycznym. Polska zamierza wybudować 6–9 GW mocy, która ma ustabilizować system elektroenergetyczny, dać bezpieczeństwo energetyczne, uzupełniać generację z zielonych źródeł, zapewniając jednocześnie konkurencyjne ceny energii. Przewagą atomu jest także projektowany czas eksploatacji liczony w latach: 60+.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Materiał Partnera
Transformacja energetyczna dla przedsiębiorstw na wyciągnięcie ręki
Biznes
UKE: Rynek telekomunikacyjny wyhamował. Rachunki w górę
Biznes
Roman Abramowicz sprzedał swój biznes Amerykanom. Od ręki dostanie 50 mln dolarów
Biznes
Samoloty FA-50 wreszcie z pociskami
Biznes
AI na Kongresie Statystyki Polskiej
Biznes
Nowy budżet UE, Niemcy naciskają na KE, Kanada stawia się Trumpowi