Fabryka Intela. Polska walczy o największą inwestycję w historii

Amerykański koncern chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk chipów za 80 mld euro. Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej gigantycznej inwestycji.

Aktualizacja: 14.09.2021 06:31 Publikacja: 13.09.2021 21:00

Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę – mó

Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę – mówi „Rz" prezes Intela Pat Gelsinger

Foto: materiały prasowe

– Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę – mówi „Rzeczpospolitej" prezes Intela Pat Gelsinger.

Inwestycja była jednym z tematów jego rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim 8 września w gdańskim centrum R&D firmy.

Czytaj więcej

Prezes Intela: Europa musi wrócić do produkcji procesorów

W wybranej przez koncern lokalizacji ma docelowo powstać osiem zakładów, które w sumie kosztować będą 80 mld euro. Projekt zaplanowany jest na dekadę, pracę znajdzie w nim 10 tys. osób. Na każdą z nich przypadnie pięć–dziesięć osób zatrudnionych m.in. przez dostawców.

Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a 3 z nich są w Polsce

Pat Gelsinger, prezes Intela

Polskie władze nie komentują potencjalnych lokalizacji. Według nieoficjalnych informacji największe szanse ma Dolny Śląsk i tamtejsze strefy ekonomiczne. – Co do zasady Polska Agencja Inwestycji i Handlu nie komentuje obsługiwanych projektów ze względu na dobro procesu decyzyjnego – wyjaśnia Agata Karbowicz, ekspert PAIH. Intel ma dokonać wyboru do końca roku.

Firma nie ukrywa, że poza lokalizacją, czyli odpowiednio dużą i uzbrojoną działką, ważny będzie także program zachęt. Podaje, że obecnie przy budowie takich fabryk w Azji około 25–40 proc. wartości to program wsparcia.

Konkurencyjne dla polskich są lokalizacje z takich państw jak Niemcy, Włochy, Francja czy Irlandia.

– Walka będzie ostra, ponieważ projekt związany z nowymi technologiami to niebywała gratka, warta w zasadzie każdych pieniędzy – mówi jeden z analityków, podkreślając, że na rynku już brakuje półprzewodników, a zapotrzebowanie nadal rośnie. Nie tylko ze strony producentów sprzętu IT czy RTV, ale również medycznego, AGD czy samochodów. Dochodzi już nawet do przestojów produkcyjnych, a 80 proc. chipów powstaje teraz w Azji.

– Motoryzacja coraz bardziej zależy od półprzewodników, samochód to komputer, który steruje większością istotnych funkcji, udział elektroniki w autach rośnie – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – Nowa inwestycja nie rozwiąże jednak naszych obecnych problemów, taka budowa trwa lata – dodaje.

Czy pozycji Polski nie osłabia tzw. lex anty-TVN, który odbił się echem na świecie? – Nie mamy komentarza na ten konkretny temat. Proces wyboru lokalizacji trwa, jesteśmy w trakcie analiz – mówi Pat Gelsinger.

– Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę – mówi „Rzeczpospolitej" prezes Intela Pat Gelsinger.

Inwestycja była jednym z tematów jego rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim 8 września w gdańskim centrum R&D firmy.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Dobre 30 lat leasingu. Będą kolejne rekordy
Biznes
Nowy zakład Azotów pełną parą ruszy za kilka miesięcy
Biznes
UE zamienia słowa w czyny: broń dla Ukrainy za rosyjskie pieniądze
Materiał partnera
Samochód elektryczny potrzebuje energii tak samo jak telefon
Biznes
Sztuczna inteligencja jest lustrem ludzkości