Daimler wymieni akcje z Renault

Szefowie obu firm ogłoszą na jutrzejszej konferencji prasowej szczegóły ich sojuszu

Publikacja: 06.04.2010 20:47

Celem sojuszu, w którym weźmie udział także Nissan, jest produkcja małych samochodów

Celem sojuszu, w którym weźmie udział także Nissan, jest produkcja małych samochodów

Foto: Bloomberg

Francuski minister przemysłu Christian Estrosi potwierdził wtorkowe nadzwyczajne posiedzenie rady dyrektorów Renault mające zadecydować o nowym partnerstwie z Daimlerem.

– Strona francuska ma jednak dwa warunki – dodał minister. Po pierwsze, że wpływ tego związku na zatrudnienie w zakładach na terenie Francji będzie dodatni. Po drugie – Skarb Państwa pozostanie głównym akcjonariuszem Renault. – Teraz mamy 15 proc. i nie ma mowy o tym, by państwo przestało być największym udziałowcem – powiedział Estrosi.

[wyimek][b]600 mln euro[/b] ma oszczędzić Daimler na badaniach dzięki sojuszowi z Renault[/wyimek]

Jak twierdzą dzienniki "Le Figaro" i "Les Echos", wymiana akcji między Daimlerem i Renault będzie miała charakter symboliczny, rzędu 3 proc. To na razie tylko przypuszczenia, bo obie firmy konsekwentnie odmawiały do tej pory podawania szczegółów aliansu. Jednak, jak stwierdziła anonimowo osoba zbliżona do transakcji, wiele ze spekulacji, które na ten temat się pojawiły, jest bliskich prawdy. Prasa bowiem omawiała możliwe założenia sojuszu od czasu, gdy kilka miesięcy temu szef Renault Carlos Ghosn wspominał o rozmowach z kilkoma partnerami, w tym z Daimlerem.

Celem sojuszu, w którym weźmie udział także Nissan, jest produkcja małych samochodów. Daimler już wprawdzie produkuje niewielkie auta Smart i Mercedes klasy A i B, ale musi wytwarzać więcej popularnych modeli, takich jak Renault Twingo, aby być rentowny.

Obie firmy mają więc stworzyć wspólną płytę podłogową dla nowych smartów i twingo trzeciej generacji, które będą produkowane w liczbie ponad 350 tys. sztuk rocznie. Ponadto Renault i Daimler opracują silniki benzynowe i wysokoprężne nowej generacji, spełniające surowsze normy emisji spalin. Niemcy zaoszczędzą na takim sojuszu 600 mln euro w samym dziale badawczo-rozwojowym.

Inwestorom spodobał się nowy sojusz. Akcje całej trójki zyskały w Paryżu, Frankfurcie i Tokio.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne