Banki tworzące sieć placówek partnerskich bardzo różnie podchodzą do dotychczasowego doświadczenia biznesowego czy zawodowego partnera. I tak np. BZ WBK określa swoje warunki dość liberalnie. Przyszły partner tego banku musi być osobą fizyczną, mieć polskie obywatelstwo i prowadzić działalność gospodarczą w dowolnej formie prawnej z wyjątkiem spółki cywilnej. Doświadczenie w branży finansowej nie jest wymagane – kandydat może liczyć na kompleksowe szkolenia, które przygotują go do pracy w placówce.
Zbliżone podejście ma Getin Bank, który nie wymaga bezwzględnie ani doświadczenia w branży finansowej, ani w prowadzeniu własnej firmy, choć zaznacza, że obie te cechy są bardzo mile widziane. W grupie najbardziej restrykcyjnych banków znajduje się np. ING, który wymaga, by kandydat miał doświadczenie w sprzedaży lub zarządzaniu sprzedażą, w prowadzeniu własnego biznesu oraz by znał branżę finansową. MultiBank stawia podobne warunki, a dodatkowo chce, by przyszły partner mógł się pochwalić wyższym wykształceniem (dla porównania – AIG Bank i GE Money Bank mówią o wykształceniu przynajmniej średnim). GE Money stawia jeszcze jeden warunek. Jeśli partner banku dotąd prowadził firmy spoza branży finansowej, musi w swojej placówce zatrudnić osobę z doświadczeniem w finansach.
Często powtarzanym żądaniem jest niekaralność, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę specyfikę działalności bankowej. PKO BP określa swoje zasady bardzo szczegółowo. Agentem nie może być przedsiębiorca, który sam (lub jego reprezentant) był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko mieniu, dokumentom lub inne, którego charakter może mieć wpływ na ocenę rzetelności i wiarygodności. Jednak nawet tam, gdzie niekaralność nie została wpisana na listę warunków bezwzględnie eliminujących kandydata, niechlubna przeszłość na pewno nie pomoże w przejściu postępowania kwalifikacyjnego. Kilka innych banków żąda od przyszłego partnera nie tylko niekaralności, ale także niezalegania z podatkami i dobrej historii kredytowej. Dodatkowo trzeba spełnić kilka stosunkowo prostych wymogów formalnych. Wymagane jest m.in. prowadzenie działalności gospodarczej w formie akceptowanej przez bank (wykluczone są spółki cywilne) oraz zaakceptowanie zakazu konkurencji.
W bankowych kryteriach można wreszcie znaleźć trudno mierzalne wymagania odnoszące się do cech osobowościowych kandydata. I tak na przykład AIG Bank szuka osób „energicznych, przedsiębiorczych i pełnych entuzjazmu, którym praca z ludźmi i dla ludzi sprawia radość i przynosi wiele satysfakcji”, ING zwraca uwagę, by kandydat posiadał umiejętność kierowania zespołem, Getin Bank zaś oczekuje „zaangażowania i woli walki”. Trudną do udokumentowania, za to mile widzianą przez banki, cechą kandydata jest też znajomość lokalnego rynku.
Kandydat, który zostanie zaakceptowany przez bank, musi zadbać o miejsce, w którym będzie prowadził swój biznes. Jego sytuacja jest najbardziej komfortowa, gdy to bank zapewnia mu gotowy oddział, zlokalizowany i wyposażony zgodnie z obowiązującymi standardami. Takie rozwiązanie jest jednak stosunkowo rzadkie. Na przystosowaną i wyposażoną placówkę mogą liczyć partnerzy Dominet Banku, ING oraz MultiBanku. Znacznie częstsza jest sytuacja, w której wyszukanie lokalu spoczywa na partnerze.