Komisja Europejska proponuje, aby od 2012 roku zmniejszyć dopłaty bezpośrednie dla rolników z nowych państw Wspólnoty. Trzy procent kwoty, którą teraz otrzymują, ma być przesunięta do funduszy wspierających rozwój strukturalny obszarów wiejskich.
20 maja KE zaprezentuje założenia reformy polityki rolnej Wspólnoty. Jednym z nich, jak ustaliła PAP, jest właśnie zmniejszenie dopłat bezpośrednich. Podobna, 5—proc., redukcja obowiązuje już teraz w krajach starej Unii i dotyczy rolników, którzy rocznie otrzymują dopłaty w wysokości 5 tys. euro. Wprowadzenie tego mechanizmu w krajach nowej UE wcześniej niż w 2012 r. jest jednak niemożliwe. Zgodnie bowiem z traktatem akcesyjnym dopłaty bezpośrednie mają w tych krajach rosnąć aż do zrównania z poziomem obowiązującym w Europie Zachodniej.
Komisja proponuje również całkowite zniesienie dopłat do roślin energetycznych, by nie promować produkcji budzących coraz większe kontrowersje biopaliw. Zwiększeniu ma ulec również minimalna powierzchnia gospodarstwa, która uprawnia do dopłat bezpośrednich – z 0,3 do 1 ha.Bardziej optymistycznie brzmi dla rolników propozycja zniesienia kwot mlecznych. Od 2013 r. limit produkcji mleka przyznany Polsce przez Komisję Europejską wyniesie 9,956 mln ton rocznie. To o 4 proc. więcej niż obecnie. Od kwietnia 2015 r. Bruksela zamierza całkowicie znieść kwoty mleczne. Likwidacja ograniczeń jest odpowiedzią na rosnący popyt na produkty mleczarskie na rynkach światowych.