36,9 proc. przedsiębiorców przyznało, że od stycznia tego roku ich sytuacja finansowa się pogorszyła – wynika z badań Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) przedstawionych na spotkaniu „Kryzys zaufania a kryzys w gospodarce” organizowanym przez Krajowy Rejestr Długów. Kwartał temu takiej odpowiedzi udzielił co trzeci ankietowany.
Spadła natomiast liczba badanych, którzy zadeklarowali poprawę sytuacji – jest ich tylko 10,1 proc. Trzy miesiące temu ta grupa była liczniejsza (13,6 proc.). – Najbardziej pogorszyła się sytuacja w największych przedsiębiorstwach – mówi Andrzej Roter, prezes KPF. W styczniu niewiele ponad 20 proc. firm, które zatrudniają co najmniej 250 osób, mówiło o pogorszeniu się kondycji, w tym miesiącu – 33,3 proc.
Jeśli spojrzeć na branże, to najgorzej oceniają bieżącą sytuację instytucje finansowe (ponad połowa z nich stwierdziła, że jest im gorzej, a tylko 4,5 proc. mówi o poprawie), firmy zajmujące się handlem (odpowiednio 41,2 proc. oraz 11,9 proc.) oraz branża rolnicza (odpowiednio 39,5 proc. i 13,5 proc.).
Mimo że przedsiębiorcy oceniają swoją bieżącą kondycję finansową niezbyt dobrze, to o przyszłości wyrażają się dość optymistycznie. Aż 42 proc. badanych firm z branży telekomunikacyjnej wierzy w poprawę swoich finansów, takie samo odczucie ma co trzeci rolnik. Nawet firmy budowlane widzą kolejne miesiące w lepszych kolorach, 39 proc. z nich prognozuje poprawę, a tylko 15,8 proc. – pogorszenie kondycji.
Przedsiębiorców przebadała również firma InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej. Z ich ankiety wynika, że największym problemem przedsiębiorstw jest to, iż nie otrzymują płatności w terminie. Trzy czwarte badanych mówi, że to najbardziej odczuwalny skutek kryzysu. Kolejny to kłopot z płaceniem na czas własnych zobowiązań, a trzeci to utrata klientów bądź kontraktów.