Zarzuty w tej sprawie usłyszało również 130 górników oraz mężczyzna pośredniczący we wręczaniu korzyści majątkowych – podała śląska policja na swojej stronie internetowej.
Uzyskanie tytułu zawodowego górnika dla wielu osób jest nie tylko potwierdzeniem posiadanych kwalifikacji, ale również stanowi podstawę do uzyskania zatrudnienia i wyższych zarobków w górnictwie. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Jaworznie, zainteresowani uzyskaniem tego dokumentu osobiście lub przez pośrednika wręczali członkom komisji egzaminacyjnej łapówki w kwotach od 300 do 700 złotych. W zamian osoby te otrzymywały świadectwa uzyskania tytułu zawodowego górnika eksploatacji podziemnej, bez konieczności przystępowania do egzaminów i uczestniczenia w poprzedzającym egzamin kursie przygotowawczym. Do dzisiaj zarzuty wręczania korzyści majątkowych członkom komisji przedstawiono 130 górnikom, którzy również poniosą odpowiedzialność karną za użycie dokumentu poświadczającego nieprawdę i wyłudzenie wynagrodzenia. 84 z nich przyznało się do winy i złożyło wnioski o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy, które Sąd uwzględnił i wydał wyrok.
W trakcie realizacji sprawy policjanci z Jaworzna zatrzymali przewodniczącego komisji egzaminacyjnej oraz współpracującego z nim pośrednika. Przewodniczącemu, przedstawiono zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej, a Sąd na wniosek Prokuratury tymczasowo aresztował podejrzanego na 3 miesiące. Poza przewodniczącym zarzuty przyjmowania łapówek usłyszeli dwaj członkowie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, którzy figurowali na poświadczających nieprawdę dokumentach. Wszystkie osoby objęte zarzutami mogą trafić za kratki nawet na 10 lat.