- Za podstawę posłużyły badania socjologiczne przeprowadzone w środowisku beneficjentów górniczego pakietu socjalnego w latach 1999-2001. Wynikało z nich, że aż 70 proc. byłych górników, którzy dobrowolnie odeszli z pracy znalazło się w trudnej sytuacji materialnej,a wraz z nimi całe rodziny. Fakt, że ludzie ci zostali praktycznie wykluczeni społecznie, potwierdza najnowsza diagnoza sytuacji, która została przeprowadzona wśród ekspertów monitorujących sytuację lokalnych społeczności – wyjaśnia kierujący programem dr Konrad Tausz, socjolog z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach w rozmowie z portalem nettg.pl

W Wodzisławiu Śląskim i Czerwionce Leszczynach przeprowadzono już warsztaty, w których uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, miejskich ośrodków pomocy, duchowni i woluntariusze gotowi nieść pomoc byłym górnikom i ich rodzinom. Zawiązały się m.in. partnerstwa lokalne.

-Tylko zintegrowane działania są w stanie zatrzymać proces wykluczenia społecznego. On wciąż postępuje i należy dołożyć wszelkich starań by nie przeniósł się na kolejne pokolenie – apeluje dr Konrad Tausz. Już w sierpniu zainteresowane gminy podejmą uchwały, w których przedstawią szczegółowe plany walki z tym zjawiskiem. Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce.