Ministerstwo Skarbu Państwa potwierdziło, że spotkanie z biznesmenem miało miejsce i rozmawiano o planach prywatyzacji MTP. Ale na jakiekolwiek rozstrzygnięcia jest jeszcze za wcześnie. – Łódzki przedsiębiorca nie jest jedynym zainteresowanym sprawą. Na pewno chętnych do przejęcia 60 proc. udziałów spółki należących do Skarbu Państwa nie zabraknie. MTP to znane w świecie centrum wystawowe, o ponadeuropejskim znaczeniu – mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes MTP.
Przypomina, że kiedy na początku roku rozpoczęto przygotowania do prywatyzacji, Poznań – drugi (40 proc.) ważny udziałowiec firmy, zaproponował komunalizację targowej spółki.
– Na razie czekamy na zakończenie procedury wyceny MTP przez fachowców wybranych przez resort skarbu – mówi wiceprezes Kobierski. Dopiero ujawnienie wartości rynkowej wystawowej spółki, która organizuje w roku ponad 70 imprez z kilkunastoma tysiącami uczestników, otworzy drogę do składania ofert najpoważniejszym inwestorom. – Każdy z nich będzie musiał wziąć udział w normalnej procedurze przetargowej – zapowiada rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.
Przygotowania do prywatyzacji MTP rozpoczęto na początku tego roku. Resort skarbu chce zaprosić inwestorów do negocjacji na przełomie 2010 i 2011 r.
Międzynarodowe Targi Poznańskie to jeden z najdłużej działających w Europie organizatorów wystaw. MTP mają niemal 50 proc. udziałów w polskim rynku targowym i są drugim największym organizatorem targów w Europie Środkowo-Wschodniej.