Z opublikowanych przez Ministerstwo Gospodarki analiz oddziaływania na środowisko Programu Polskiej Energetyki Jądrowej wynika, że Żarnowiec jest najkorzystniejszą lokalizacją dla pierwszej siłowni tego typu w naszym kraju.
Potencjalnych lokalizacji elektrowni jądrowej jest 28. Podzielono je na trzy grupy. Wśród tych zalecanych przez ekspertów są cztery miejsca: oprócz Żarnowca trzy (praktycznie równorzędne) lokalizacje: Warta-Klempicz (niedaleko Poznania), Kopań (obok Koszalina), Nowe Miasto (woj. mazowieckie). Pozostałe miejsca zostały z różnych względów wykluczone.
Dlaczego eksperci ocenili, że budowa pierwszej siłowni właśnie w Żarnowcu byłaby najbardziej korzystna pod względem ekologicznym? Analizując potencjalne lokalizacje, bierze się pod uwagę co najmniej kilkanaście czynników, poczynając od geologii i hydrologii.
Przeprowadzone dotąd badania pokazały, że budowa siłowni jądrowej byłaby korzystna dla środowiska między innymi ze względu na wiatr. Dzięki niemu w okolicach Żarnowca nie dochodziłoby do kumulowania się potencjalnych zanieczyszczeń. Eksperci ocenili także, że nie byłoby dużych szkód dla świata roślin i zwierząt. Wpływ na ludzi byłby niewielki – ze względu na małą gęstość zaludnienia w okolicach Jeziora Żarnowieckiego nie byłyby potrzebne przesiedlenia.
Kwestią do dyskusji pozostaje sprawa wody do chłodzenia, którą zużywa siłownia. Analiza środowiskowa została opublikowana przez Ministerstwo Gospodarki w ostatnich dniach do konsultacji. Zainteresowane strony mogą się wypowiadać na jej temat do końca stycznia. Jak jednak zaznacza resort, równolegle do badań Ministerstwa Gospodarki analizy prowadzi Polska Grupa Energetyczna, która jako przyszły inwestor całego projektu na własną rękę bada potencjalne lokalizacje pierwszej elektrowni jądrowej.