– Napięty bilans kukurydzy na rynku globalnym jest tym czynnikiem, który sprzyja utrzymaniu się wysokich cen. Ale relatywnie niski popyt jak również silna konkurencja ze strony Rosji na rynku globalnym pozwalają uważać, że sezonowy spadek cen w Polsce będzie kontynuowany – ocenia Izabela Dąbrowska-Kasiewicz, analityk banku BGŻ.
Dodaje, że mimo niskich zapasów światowe zbiory zbóż ogółem będą wyższe niż przed rokiem.
– Notowania surowców rolnych zależą teraz głównie od ogólnej sytuacji gospodarczej, w tym od zachowania się rynków finansowych – przypomina Andrzej Kalicki.
Nie tylko popcorn
Kukurydza jest trzecim po pszenicy i ryżu najbardziej liczącym się zbożem świata. Największym jej producentem pozostają Stany Zjednoczone, gdzie znajduje się tzw. pas kukurydziany, ciągnący się między 37. a 42. stopniem szerokości geograficznej północnej. W naszych szerokościach geograficznych kukurydza jest uprawiana głównie na paszę. Do spożycia nadaje się kukurydza cukrowa, specjalnie wyhodowana odmiana. Kukurydza w ostatnich latach stała się także surowcem do produkcji biopaliw. Bank Światowy szacuje, że jej zużycie na ten cel wzrosło w obecnym roku o 8 proc. Stany Zjednoczone, największy eksporter kukurydzy na świecie, już 40 proc. swojej produkcji przeznaczają na biopaliwa. Rocznie stanowi to 136 mln ton. Dla porównania w Unii Europejskiej na ten cel idzie 2,3 mln ton, czyli niecałe 2 proc. zbiorów.
Dziennie na amerykańskim rynku jest produkowanych 879 tys. baryłek etanolu. Kraj ten odpowiada za połowę światowej produkcji tego biopaliwa. Według najnowszych prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa z powodu wysokich cen kukurydzy i spadającego popytu globalnego na paliwa wykorzystanie kukurydzy do produkcji etanolu spadnie. Amerykańscy przedsiębiorcy zapowiadają jednak, że nie ograniczą produkcji, w tej sytuacji prawdopodobnie zamiast kukurydzy zaczną wytwarzać biopaliwa częściowo z trzciny cukrowej. Na amerykańskim rynku kukurydza stanowi także popularny surowiec do produkcji słodzików, zastępując w ten sposób drogi cukier. W Polsce kukurydza uprawiana jest na powierzchni ok. 700 tys. hektarów, co stanowi niecałe 10 proc. zasiewów zbóż. Jej podstawowym wykorzystaniem jest produkcja pasz i kiszonek do karmienia zwierząt. Od niedawna jest także wykorzystywana do produkcji biogazu.