LPG to nie tylko autogaz
Na świecie jeździ już 17 mln samochodów zasilanych autogazem, w samej europie jest ich 9 mln. Ale LPG to paliwo wykorzystywane również m.in. jako paliwo do zasilania różnego rodzaju urządzeń grzewczych czy domowych kuchenek gazowych. Stąd plany ekspansji na rynki, gdzie dostęp do sieci gazowej jest utrudniony w Indiach i Bazyli. Głównie dzięki tym lokalizacjom Światowej Organizacji LPG (WLPGA) ma nadzieja na zwiększenie liczby odbiorców do 1,2 mld osób do 2030 roku.
W samym, 2011 roku liczba członków wzrost członkostwa wyniósł 22 proc. - W kontekście ekonomicznym, czyli np. sprzedaży czy przychodów, możemy porównywać się z Exxon Mobile - mówił w trakcie pierwszego dnia konferencji – mówił James Rockall Dyrektor Zarządzający Światowej Organizacji LPG. Mimo tych osiągnięć branża uważa, że jej głos na miedzy rodowej scenie nie jest wystarczająco głośny.
Trudny marketing
- Musimy silniej walczyć na rynku z innymi źródłami pozyskiwania energii" – podkreślała w swoim wystąpieniu - Alison Abbott, Dyrektor Komunikacji oraz Marketingu WLPGA. Jest to o tyle trudne, że nie ma nawet jednej wspólnej światowej nazwy tego produkty. W USA występuje on pod nazwą Propane, W Ameryce Łacińskiej LP Gas, w Brazylii Butano, we Francji GPL, w Australii Autogas, w Polsce funkcjonują aż trzy nazwy LPG, Auto Gas i Autogaz. Ważna jest również kwestia nastawienia konsumentów do tego paliwa.
Udział informacji w międzynarodowych mediach publikowanych w języku angielskim w tym 2011 roku był znaczny, jeśli jednak spojrzymy na kontekst tych wypowiedzi tylko 38 proc było pozytywnych, 14 neutralnych i aż 48 proc. negatywnych. Światowej Organizacji LPG zapowiada walkę o poprawienie tej statystyki poprzez zintegrowane działania marketingowe, nie daje jednak jasnej odpowiedzi jak to zrobić biorąc pod uwagę liczbę członków jaką zrzesza, przekraczającą 200 organizacji w 125 krajach.
LPG przyjazny środowisku
LPG ma jednak potencjał rozwoju w dzisiejszym świecie, posiada bowiem niezaprzeczalne walory ekologiczne. Emituje o 20 proc. mniej dwutlenku węgla niż olej opałowy i aż o 50 proc mniej niż węgiel. Pomaga również zmniejszyć emisję węgla organicznego, który stanowi drugie największe źródło globalnego ocieplenia. Szczególnie w krajach rozwijających się jego wpływ na środowisko ludzkie zdrowie jest nie do przecenienia. W Indiach LPG wykorzystywany w gospodarstwach domowych emituje 60 proc. mniej gazów cieplarnianych niż elektryczne kuchenki z grzałkami, o 50 proc. mniej niż piece na biomasę i 19 proc. mniej niż piece na naftę.