W kategorii RealGreen nagrodzono także firmę MGPA (właściciela Rondo 1) - jako inwestora roku oraz firmę projektową Chapman Taylor - jako usługodawcę roku.
Nagrody wręczono podczas forum CEEQA RealGreen Business Leadership Symposium & Fair, które odbyło się we wtorek w Warszawie. Zgromadziło ono, według organizatorów, ponad 150 profesjonalistów z branży nieruchomości komercyjnych, regionalnych liderów biznesu oraz ekspertów w zakresie zrównoważonego, czyli ekologicznego budownictwa z kraju i zagranicy. Dyskutowali oni m.in. o warunkach, kosztach i korzyściach wynikających z ekologicznego budownictwa.
Rondo 1 jest przykładem biurowca, który uzyskał ekologiczny certyfikat już jako gotowy budynek. "Budynek powstał w 2006 r. Gdy staraliśmy się o certyfikat LEED w 2009 r., temat zrównoważonego budownictwa w Polsce był w zasadzie nieznany. Dzisiaj w świecie budownictwa komercyjnego to norma" - powiedział PAP dyrektor generalny MGPA na Polskę Karol Bartos.
Dodał, że spełnienie ekologicznych norm nie kosztuje dużo, a przynosi duże oszczędności m.in. energii i wody. Dodał, że jest się o co starać, bo według szacunków budynki komercyjne, użyteczności publicznej i mieszkalne są odpowiedzialne za ok. 50 proc. gazów emitowanych do atmosfery, dlatego rozwój zróżnicowanego budownictwa jest popierany przez UE.
Ekspert z firmy doradczej Jones Lang Lasalle Paweł Warda podkreśla, że w większości przypadków koszt związany ze spełnieniem norm zrównoważonego budownictwa nie powinien przekroczyć 2 proc. wartości inwestycji, a potem tańsza jest eksploatacja takiego budynku, gdyż oszczędza on wodę, energię, segreguje się w nim śmieci.