Robiłeś już trudniejsze rzeczy

Co łączy superszybkie buty, czujnik, który poleciał na Marsa i pyszny, pełnoziarnisty makaron? Sukces ich producentów, w którym swój udział mają unijne dotacje.

Publikacja: 18.04.2019 11:08

Robiłeś już trudniejsze rzeczy

Chcesz rozwijać biznes? Szukasz koncepcji na jego rozwój? A może dopiero myślisz o własnej firmie?

Na każdym z tych etapów możesz szukać pomocy fachowców i ubiegać się o unijne dofinansowanie.

Jeśli więc planujesz otwarcie swojego biznesu albo po prostu poszerzenie oferty – warto spróbować!

Od czego zacząć? W którym programie szukać dla siebie wsparcia?

W sposobie działania Funduszy Europejskich przewidziano wiele ułatwień. Należy do nich bezpłatne wsparcie konsultantów pracujących w Punktach Informacyjnych – mapa i lista punktów oraz wygodna wyszukiwarka. Jeśli masz już w głowie innowacyjny pomysł, z pomocą może Ci przyjść instrument STEP. Na podstawie prostego formularza, który wypełnisz elektronicznie, Twój pomysł przechodzi wstępną weryfikację. Gdy jest pomyślna, spotkasz się z ekspertem. Chętnie odpowie na Twoje pytania i pomoże Ci rozwiać wątpliwości. Po wnikliwej analizie dostarczy Ci raport zawierający konkretne źródła finansowania. Jedno jest pewne – nikt nie będzie pozostawiony samemu sobie ani skazany na korzystanie z płatnych usług doradczych.

Dla tych, którzy mają dopiero pomysł na biznes

Masz pomysł na produkt czy usługę i myślisz nad sposobem rozkręcenia biznesu? To wystarczy, żeby ubiegać się o kompleksową pomoc i dotacje.

Psycho Sparrow Boots

Ten mechanizm dobrze poznali Szymon Sajkowski i Tomasz Wróblewski z firmy Psycho Sparrow Boots. Stworzyli ciekawą, innowacyjną ideę. Wymyślili specjalne buty dla panczenistów i narciarzy dopasowywane do właściciela na podstawie odlewu stopy. Skorzystali z „Hub of Talents" – jednej z Platform startowych dla nowych pomysłów, objętych Programem Polska Wschodnia. Po przejściu przez etap weryfikacji mieli 10 miesięcy na rozwinięcie produktu. Wspierali ich eksperci rozwoju przedsiębiorczości. Dziś – dzięki dotacji inwestycyjnej – marka Psycho Sparrow zaopatruje sportowców z całej Europy. Ich biznes szybko nabiera tempa, jak niedoścignione buty z Giżycka.

Dla tych, którzy mają firmę i chcą wdrożyć nowe rozwiązania

Skrajne temperatury i przeciążenia są wyzwaniem nawet dla najnowocześniejszych technologii. Urządzenie przeznaczone do pracy w ekstremalnych warunkach musi im sprostać w stu procentach. Zwłaszcza, jeśli jest to wyjątkowo czuły detektor. Sukces zapewniły dotacje przyznawane w ramach „Szybkiej ścieżki” Programu Inteligentny Rozwój. Czujniki opracowane w firmie Vigo Systems z Ożarowa Mazowieckiego wylądowały na Marsie! Firma od lat z powodzeniem rozwija swoje produkty, korzystając z unijnych dotacji.

Vigo System

W Polsce nietrudno też znaleźć przedsiębiorstwa, którym przyznano dotacje na wszystkie etapy procesu modernizacji. Kiedy znad talerza unosi się zapach pysznego makaronu, mamy właśnie do czynienia z jednym ze znakomitych przykładów kompleksowego działania. Od usługi doradczej i audytu, poprzez raport z zaleceniami, aż po ich wdrożenie wraz z pokryciem kosztów inwestycyjnych. Firma Pol-Mak S.A., wytwórnia pełnoziarnistego makaronu, dokonała modernizacji poprzez daleko idące zmiany w ofercie. Makaron zmienił dotychczasową recepturę i kształt. Powstało też zupełnie nowe opakowanie strunowe. Kompleksowe zmiany opłaciły się, a klienci docenili nowość. Realizacja całego procesu była możliwa dzięki dotacjom na rozwój firm z Polski Wschodniej i zastosowaniu strategii wzorniczej.

Dla tych, którzy chcą rozwijać firmę na podstawie prac badawczo-rozwojowych

Być może zainteresuje Cię fakt, że nawet najmniejsze firmy mogą otrzymać dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe. Stawiając na rozwój, nie musisz być naukowcem ani sam zatrudniać zespołu badawczego. Zakup potrzebnych badań lub zlecenie ich jednostkom badawczo-rozwojowym współfinansują Fundusze Europejskie.

Czy wiesz, że efekty ich działania obecne są niemal na każdym kroku? Można się z nim zetknąć nawet podczas wiosennego grillowania. Dzięki dotacjom na inwestycje z Programu Inteligentny Rozwój na rynek wprowadzona została ciekawa innowacja firmy Grill Impex. To nowy typ brykietu z węgla drzewnego wytwarzany w całości na bazie biomasy. Ekologiczna technologia umożliwia przetwarzanie odpadów w wartościowy produkt wysokiej jakości. Długi czas spalania gwarantuje długotrwałe utrzymanie temperatur, a to zapewnia wygodę i lepszy smak grillowanych dań.

Wydawać by się mogło, że uruchomienie własnego centrum badawczo-rozwojowego wykracza poza możliwości nawet innowacyjnie działających przedsiębiorstw. Dziś mamy w Polsce wiele przykładów, że jest to możliwe. Jednym z nich jest PHU Technomex – producent sprzętu rehabilitacyjnego z Gliwic. Firma tworzy swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe do prac nad innowacyjnym wykorzystaniem robotów w rehabilitacji dzieci z porażeniem mózgowym.

Inny przykład to warszawska Delphia Yachts, która planowała zakupić aparaturę, sprzęt i technologię. Posłużyły opracowaniu nowych materiałów i form do produkcji złożonych, aerodynamicznych kształtów. Dziś powstają tak nie tylko kadłuby jachtów, ale też elementy statków powietrznych.

Obie firmy skorzystały z dotacji z Programu Inteligentny Rozwój (POIR).

Dla tych, którzy chcą się promować na nowych rynkach

RISK made in Warsaw

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich to też niezwykle cenna pomoc w wejściu na nowe rynki zagraniczne. Przekonały się o tym Klara Kowtun i Antonina Samecka, przyjaciółki, które ponad osiem lat temu założyły markę odzieżową RISK made in Warsaw. Ich kolekcje łączą wygodę i precyzyjne krawiectwo. „Robimy ubrania ułatwiające życie – takie, które sprawiają, że czujesz się pewnie, atrakcyjnie” mówią właścicielki. Po kilku latach działalności przyszedł naturalny moment sprawdzenia się na zagranicznych rynkach. Firma skorzystała z dotacji na rozwój działalności eksportowej. Dzięki nim uzyskała środki na promocję w USA, Chinach, Danii i w Niemczech. Współfinansowana jest obecność i ekspozycja marki RISK na targach zagranicznych oraz koszty wyjazdów służbowych. Było to możliwe dzięki tak zwanej misji gospodarczej, pozwalającej lepiej poznać zapotrzebowanie nowych rynków. I dziś, podobnie jak w znanej grze planszowej RISK, właścicielki firmy z sukcesem podbijają świat. Firmy, które chcą iść w ich ślady, mogą obecnie ubiegać się o środki na rozwój eksportu swoich produktów w Programie Polska Wschodnia.

Sprawdź, który z tych scenariuszy może wspierać Twój biznes. Na pewno setki razy podejmowałeś w życiu istotne decyzje, dokonywałeś zmian, realizowałeś własne plany… Teraz jeden raz napisz wniosek o dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Przecież robiłeś już trudniejsze rzeczy!

Chcesz rozwijać biznes? Szukasz koncepcji na jego rozwój? A może dopiero myślisz o własnej firmie?

Na każdym z tych etapów możesz szukać pomocy fachowców i ubiegać się o unijne dofinansowanie.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił