Spadek o 5,5 proc. w porównaniu do stycznia 2012 roku to szacunki Eurocontrolu, unijnej agencji zarządzającej wspólnotowym niebem. W Polsce co prawda niektóre porty lotnicze też odnotowały spadki, ale ogólna tendencja jest dużo lepsza od europejskiej. To kontynuacja trendu z 2012 roku. Wówczas, jak podaje Eurocontrol, ruch zmalał o 2,4 proc., zaś w Polsce liczba pasażerów wzrosła o ok. 15 proc.
Liczba osób odprawionych przez gdańskie lotnisko wzrosła o 7,4 proc. – Ostrożnie szacujemy, że w tym roku ruch wzrośnie o ok. 3 -4 proc. do ponad 3 mln pasażerów – mówi Tomasz Kloskowski, prezes portu. – Mamy wysoko ustawioną poprzeczkę. W 2012 r. dzięki Euro 2012 i połączeniom obsługiwanym przez OLT Express wzrósł o ok. 10 proc. Ten rok dla polskiej branży lotniczej powinien być okresem stabilizacji i spokojnego wzrostu liczby podróżnych – podsumowuje Kloskowski.
O 7 proc. rok do roku wzrósł w styczniu ruch na lotnisku w Krakowie i takim samym wzrostem ma zakończyć się cały 2013 r. Miniony miesiąc był też rekordowym początkiem roku dla lotniska im. F. Chopina w Warszawie. – Ruch wzrósł o 10,9 proc., odprawiliśmy 665 tys. podróżnych – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik lotniska. Jak dodaje, liczba pasażerów obsługiwanych przez tanich przewoźników wzrosła w tym czasie o ponad 102 proc. Takie wyniki to zasługa zamknięcia w grudniu 2012 r. lotniska w Modlinie – ruch został przekierowany na Okęcie.
Po pierwszym miesiącu tego roku spadek liczby podróżnych i to znaczny, bo aż o ponad 24 proc. zanotował port lotniczy w Łodzi. Lotnisko odprawiło 22,3 tys. podróżnych. To efekt zlikwidowania połączenia do Dortmundu przez Wizzaira i zawieszenia na okres zimowy trzech połączeń przez Ryanaira. Łódzki port, podobnie jak lotnisko w Bydgoszczy, jest jednym z mniejszych polskich lotnisk. Niska baza wyjściowa sprawia, że spadek ruchu o kilka tysięcy podróżnych przekłada się na kilkudziesięcioprocentową różnicę. W styczniu liczba podróżujących z Bydgoszczy wzrosła o 21 proc. dzięki uruchomieniu przez Ryanair jednego połączenia ze Szkocją. Spadek z początkiem 2013 roku dotknął też portu lotniczego w Katowicach, który obsłużył 139,5 tys. podróżnych – o 1,7 proc. mniej niż w styczniu 2012 r. – Wzrostu ruchu pasażerskiego spodziewamy się od kwietnia, kiedy to zostanie otwartych pięć nowych kierunków regularnych – wyjaśnia Cezary Orzech, rzecznik prasowy katowickiego lotniska. Jak dodaje, do wzrostu całkowitego ruchu pasażerskiego od drugiego kwartału przyczyni się także uruchomienie 39 wakacyjnych kierunków czarterowych.