Jak informuje PBG, przygotowane dokumenty obejmują proponowane warianty restrukturyzacji prezentowane i omawiane podczas spotkań z wierzycielami, w tym brzegowe warunki biznesowe propozycji, przedstawionych w trakcie ostatniego spotkania z wierzycielami finansowymi. PBG podkreśla, że dokumenty te uwzględniają uwagi i oczekiwania wierzycieli, zgłaszane w toku wielomiesięcznych konsultacji.
- Zapraszając wierzycieli do negocjacji przyjętego przez spółkę projektu umowy restrukturyzacyjnej wraz z propozycjami układowymi, liczymy na możliwie najszybsze finalne uzgodnienia warunków restrukturyzacji zadłużenia spółki, co w efekcie umożliwi przegłosowanie układu i rozpoczęcie jego realizacji - mówi Kinga Banaszak-Filipiak, wiceprezes PBG.
Siedem grup wierzycieli
PBG wyjaśnia, że propozycje układowe zakładają, że wierzyciele będą zaspokajani w 7 grupach, w zależności od kategorii interesu, który reprezentują oraz rodzaju i wielkości wierzytelności. Wierzyciele drobni (do 500 tys. zł) otrzymają propozycję korzystniejszych warunków restrukturyzacji zobowiązań. Zostaną oni zaspokojeni w całości (w ratach). Objęte układem wierzytelności znaczących akcjonariuszy będą podlegać w całości konwersji na akcje spółki i nie będą podlegać spłacie. Wierzytelności objęte układem w części niezaspokojonej na jeden ze sposobów wskazanych w propozycjach układowych zostaną umorzone.
Wierzyciele, którzy zawrą z PBG umowę o udzielenie nowego finansowania, na łączną kwotę 250 mln zł, będą uprawnieni do otrzymania dodatkowych spłat wierzytelności układowych.
- W propozycjach układowych zakładamy, iż nowe finansowanie może zostać udzielone spółce, zarówno w formie linii kredytowych, gwarancyjnych lub poprzez emisję obligacji długoterminowych. Zakładamy również, że możliwe będzie wynegocjowanie i podpisanie z wierzycielami udzielającymi nowe finansowanie, umów precyzujących warunki tego finansowania przed głosowaniem nad układem – mówi Paweł Mortas, prezes PBG.