W dokumencie jako podstawowy cel władze lubuskiego zapisały: „Zabezpieczenie oraz wykorzystanie lokalnych bogactw naturalnych, w tym złóż węgla brunatnego".
Strategia przyjęta uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego zawiera podstawowe wytyczne dla polityki regionalnej samorządu wojewódzkiego i ma zagwarantować prawidłowo rozwijającą się infrastrukturę energetyczną, która będzie elementem konkurencyjnej i innowacyjnej gospodarki Lubuskiego.
Z przyjętych zapisów jasno wynika, że największym: „...pod względem energetycznym bogactwem naturalnym na obszarze województwa lubuskiego są znaczące pokłady węgla brunatnego... (...) na obszarze województwa lubuskiego występuje blisko 26 procent geologicznych zasobów bilansowych węgla brunatnego w skali kraju".
To ostatecznie skłania gospodarzy regionu do decyzji w kierunku budowy nie tylko nowego zagłębia węgla brunatnego, ale także do budowy kompleksu energetycznego w jej pobliżu, co także znalazło odzwierciedlenie w dokumencie, gdzie napisano: „Narzucającym się wnioskiem jest konieczność wykorzystania lokalnych zasobów energetycznych, w tym przede wszystkim złóż węgla brunatnego, a szczególnie złóż węgla brunatnego „Gubin" i „Gubin-Zasieki-Brody" położonych na terenie gmin Gubin i Brody, z dotychczasowego rozpoznania których wynika możliwość zaopatrywania elektrowni o mocy rzędu 1600 MW, lub wyższych, przez okres kilkudziesięciu lat. Realizacja takiej inwestycji stanowi poważną szansę dla ekonomicznego rozwoju regionu, a zwłaszcza gmin, na których obszarze będzie zlokalizowana, a także czynnik, przesądzający o przyszłym stanie systemu elektroenergetycznego na obszarze województwa lubuskiego".