– Wejście Polski do strefy euro będzie miało duże znaczenie dla krajowego sektora rolno-spożywczego i obszarów wiejskich. Wynika to z faktu, iż większość eksportu naszych produktów rolnych uzależniona jest od kursu wymiany złoty–euro – komentuje Marek Zagórski, prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP).
Na jego zlecenie powstał – zaprezentowany w czwartek – raport o potencjalnych skutkach przyjęcia europejskiej waluty dla naszego rolnictwa i obszarów wiejskich.
Na Unię Europejską przypada niemal 80 proc. wartości eksportu rolno-spożywczego. Ministerstwo Rolnictwa podaje, że w ciągu 10 miesięcy br. wyniosła ona 16,4 mld euro, wobec 14,7 mld euro przed rokiem.
Autorzy raportu EFRWP zwracają uwagę, że wspólna waluta m.in. wyeliminowałaby wahania kursów walutowych, koszty transakcyjne i zabezpieczenia przed tymi wahaniami.
Zwolenników wspólnej waluty nie brakuje także wśród polskich firm. – Przyjęcie euro może wyłącznie pomóc producentom w prowadzeniu biznesu w Polsce. Przedsiębiorcy nie powinni tracić czasu i energii na unikanie negatywnych skutków wahań kursu walut – powiedział „Rz" Krzysztof Pawiński, prezes grupy Maspex, czołowej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej.