Jednocześnie z badania wykonanego przez instytut badawczy Ipsos na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wynika, że zdecydowana większość (81 proc.) nie odczuła zmiany wysokości opłat związanych z akceptacją kart płatniczych, po wymuszonej presją na organizacjach płatniczych, samoregulacji w styczniu 2013 r.
Tylko co dziesiąty przedstawiciel firmy twierdzi, że zauważył różnicę (10 proc.). Zmiana wysokości opłat najczęściej wskazywana była przez firmy średnie i duże (17 proc.).
Autorzy badania tłumaczą, że jego głównym celem było opracowanie diagnozy sytuacji na rynku kart płatniczych, w tym uzyskanie informacji na temat aktualnej wiedzy przedsiębiorców dotyczącej obowiązujących stawek opłaty interchange, a także planowanych zmian ich wysokości oraz wpływu spodziewanych rozwiązań ustawowych na przyszły kształt rynku płatności kartowych.
Z badania wynika też, że pomimo relatywnie niskiej świadomości dotyczącej nowych stawek opłaty interchange, zdecydowana większość przedsiębiorców (82 proc.) jest zdania, że jej obniżenie o blisko 70 proc. w stosunku to średniej stawki wyjściowej z 2012 r. (1,6 proc.) do poziomu 0,5 proc. wpłynie pozytywnie na poziom kosztów związanych z akceptacją kart płatniczych Visa i MasterCard.
- Ten optymizm cieszy, ale stanowi ogromne wyzwanie dla agentów rozliczeniowych. To na nich będzie ciążyła odpowiedzialność za przekładanie obniżek opłat interchange na faktyczne korzyści dla przedsiębiorców. FROB liczy na to, że tempo tych zmian będzie szybsze niż w ubiegłym roku tym bardziej, że większość przedsiębiorców oczekuje, że nastąpi to niezwłocznie po tym, gdy zacznie obowiązywać ustawa dla wszystkich umów, czyli z dniem 1 lipca br. – mówi Robert Łaniewski, prezes FROB komentując wyniki badania.