Action w I kwartale zarobił 17,3 mln zł

Giełdowy dystrybutor sprzętu IT miał w I kwartale 1,32 mld zł przychodów i 17,3 mln zł zysku netto. Obie pozycje były lepsze niż rok temu.

Publikacja: 16.05.2014 12:10

Action w I kwartale zarobił 17,3 mln zł

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Ponad 1,3 proc., do 45,3 zł, rosły w piątek przed południem notowania Action w reakcji na dane finansowe za pierwsze trzy miesiące roku. W tym okresie technologiczne grupa zwiększyła obroty, w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., o 16,9 proc., do 1,32 mld zł. Wynik EBITDA wzrósł o 14,2 proc., do 25,8 mln zł, zysk operacyjny o 15,8 proc., do 23,5 mln zł a netto o 15,3 proc., do 17,3 mln zł. Wyniki okazały się nieco lepsze niż oczekiwali analitycy.

Eksport napędza sprzedaż

- Rynek bardzo dynamicznie się zmienia. Jednak tak ciężkiego początku roku, jak obecnie, nie było od lat, zwłaszcza dla producentów, którzy mają duże problemy z zainteresowaniem klientów swoją ofertą – zaczął piątkową konferencję Piotr Bieliński, prezes Action. – Dlatego dystrybutorzy sprzętu IT jeśli nie będą wychodzili za granicę i poszerzali ofertę o nowe produkty, będą stali w miejscu – dodaje. Action zwiększył obroty w Polsce w I kwartale o 6 proc. – To bardzo dobry wynik zwłaszcza z uwagi na bardzo wysoką bazę sprzed roku – wskazuje Bieliński. Przyznaje, że część klientów (sprzedawców), zwłaszcza ze ściany wschodniej, ograniczyła zakupy z uwagi na kryzys na Ukrainie. – Telekomy wycofały się z subsydiowania sprzedaży notebooków. Ta grupa produktowa jest jednak wypierana przez tablety – mówi prezes. Wcześniej Action był głównym dostawcą komputerów przenośnych dla operatorów. Bieliński szacuje, że spółka miała 80 proc. tego segmentu rynku.

Action tłumaczy nieco wolniejszy wzrost zysków niż przychodów większymi kosztami sprzedaży i marketingu. Były o 43,5 proc. większe niż rok temu i wyniosły 46,3 mln zł. – Inwestujemy też w nowe projekty i nowych ludzi co obciążyło nasz wyniki za I kwartał kwotą ponad 1 mln zł – twierdzi prezes. Koszty ogólnego zarządu powiększyły się o 29,4 proc. do prawie 8 mln zł. Negatywnie na wyniki wpłynęły też wydatki związane z serwisem tabletów Pentagram (ok. 0,7 mln zł), które w IV kwartale zostały sprzedane do operatorów telekomunikacyjnych (ponad 100 tys. urządzeń). – Devil zakończył I kwartał stratą netto rzędu 1,3 mln zł – wylicza Bieliński.

Przepływy operacyjne Action w I kwartale były ujemne. Sięgnęły minus 89 mln zł wobec 30 mln zł (na plusie) rok temu. W konsekwencji saldo przepływów gotówkowych, mimo dodatnich przepływów finansowych, było ujemne. Negatywny wpływ na to miały m.in. rosnące zapasy. – Jeden z projektów z HP, który miał zostać sfinalizowany w I kwartale przesunął się na II kwartał. Negatywny wpływ na wartości w tym obszarze wpłynęły też problemy detalistów, w tym Avansu – tłumaczą przedstawiciele spółki. W konsekwencji cykl konwersji gotówki wzrósł do 19,6 dni z 16,3 dni. Cykl spływu należności wydłużył się do 36,7 dni z 32,3 dni a zobowiązań do 50,4 dni z 44,8 dni a rotacji magazynu do 33,3 dni z 28,8 dni. – Uważam, że w II kwartale sytuacja jeśli chodzi o przepływy, w tym operacyjne, mocno się poprawią – podsumowuje wątek Bieliński.

Zagraniczne projekty

Action rozwija program sklepów partnerskich Specjaliści RTV/AGD. Obecnie pod tym szyldem działa już 215 placówek. Zanotowały o 48 proc. większe przychody niż rok wcześniej. Zależny Sferis został autoryzowanym sprzedawcą Apple. Wkrótce ma uruchomić nowy sklep internetowy. Cała giełdowa grupa mocno inwestuje w rozwój sprzedaży e-commerce. Kupił 51-proc. udziałów w Lapado, niewielkim sprzedawcy elektroniki użytkowej i dóbr konsumpcyjnych z Europy Zachodniej. – Mamy opcję wykupienia pozostałych udziałów – twierdzi Bieliński. W 2013 r. Lapado miał 21,55 mln euro przychodów. – Plan na cały rok to 100 mln euro – opowiada. Dostawy realizowane są z podwarszawskiego magazynu Action bezpośrednio do klientów końcowych.

Z kolei zależny Action Europe (d. Devil), który dołączył do grupy w zeszłym roku, miał w I kwartale 28 mln euro przychodów. – Plan na cały rok zakłada wzrost sprzedaży do 138 mln euro. Już teraz Action Europe zapewnia nam ok. 10 proc. obrotów grupy – opowiada Sławomir Harazin, wiceprezes Action. Współkierowana przez niego firma, nie tylko poprzez Action Europe, prowadzi sprzedaż łącznie do 43 krajów z ponad 50 grup produktowych.

Kawałek Avansu

Action rozważa zakup, lub wydzierżawienie, niektórych aktywów po upadłym Domeksie od syndyka tej spółki. – Niektóre ze sklepów tej sieci miały bardzo dobre wyniki finansowe – zauważa Bieliński. – Myślę, że 50-60 punktów dobrze uzupełniłoby naszą sieć Specjaliści RTV/AGD – tłumaczy.

Action zrezygnował z emisji akcji, z której planował pozyskać 73 mln zł brutto. – W przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z instytucją, która pomoże nam w uplasowaniu obligacji na podobną kwotę – oznajmia prezes. Twierdzi, że jeśli do końca półrocza Action znajdzie nabywców na papiery dłużne to obowiązującą prognozą finansową roczną będzie prognoza uwzględniająca zastrzyk kapitału (spółka przedstawiła dwuwariantowe założenia finansowe). Plan zakłada, że w 2014 r. sprzedaż ma powiększyć się o 19 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, do 5,65 mld zł a zysk netto o 18,8 proc., do 73,45 mln zł. W 2015 r. obroty sięgną już 6,78 mld zł (wzrost o kolejne 20 proc.) a zysk netto 91,53 mln zł (24,6 proc.).

Bazowy scenariusz, czyli bez zastrzyku gotówki zakłada wzrost przychodów w 2014 r. do 5,45 mld zł, czyli o 14,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Zysk netto ma sięgnąć 70,85 mln zł co oznaczało będzie zmianę o 14,6 proc. W kolejnym roku obroty sięgną blisko 6 mld zł (wzrost o kolejne 10 proc.) a zysk netto 80,93 mln zł (14,2 proc.).

Ponad 1,3 proc., do 45,3 zł, rosły w piątek przed południem notowania Action w reakcji na dane finansowe za pierwsze trzy miesiące roku. W tym okresie technologiczne grupa zwiększyła obroty, w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., o 16,9 proc., do 1,32 mld zł. Wynik EBITDA wzrósł o 14,2 proc., do 25,8 mln zł, zysk operacyjny o 15,8 proc., do 23,5 mln zł a netto o 15,3 proc., do 17,3 mln zł. Wyniki okazały się nieco lepsze niż oczekiwali analitycy.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Róża Thun: Trzeba podnieść kulturę płatności. To pomoże mniejszym firmom
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Materiał partnera
Na Progu Rewolucji Cyfrowej: Rozmowa z Prezesem IAB Polska i Przewodniczącym Jury przed Galą IAB MIXX Awards 2023
Materiał partnera
Atrakcyjna propozycja dla przyszłych specjalistów IT
Biznes
Strajk pracowników w Gucci. Powód: przeprowadzka
Biznes
Świąteczna hossa wyjazdowa. Górale mówią: jest super
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości