Przed Dniem Dziecka i związanymi z tą okazją zakupami zabawek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę jak wygląda kontrola producentów na tym rynku. Od początku 2013 roku do końca pierwszego kwartału 2014 r. kontrolerzy Inspekcji Handlowej na zlecenie UOKiK sprawdzili łącznie 4124 zabawki badając m.in., czy na każdej znajduje się obowiązkowy znak CE, czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi. W laboratoriach badano także sposób wykonania, emisję hałasu a także, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji.
Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło nieprawidłowości w oznakowaniu i dołączonej dokumentacji – dotyczy to ponad 40 proc. analizowanych zabawek, czyli 1725 produktów. Przedsiębiorcy często boją się, że ich zabawki mogą nie spełniać obowiązujących wymogów i zabezpieczają się przed kontrolą niejako na wyrost. W blisko 10 proc. przypadków jako nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 roku życia oznaczali oni zabawki przeznaczone dla maluchów w tym wieku (np. pluszowe misie). Równie często pojawiały sie ostrzeżenia przed nieistniejącym ryzykiem, np. o małych elementach, których zabawka nie zawierała.
Pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji zbadano 742 zabawki kwestionując 218 czyli 29,3 proc. Przykłady stwierdzonych nieprawidłowości to zbyt duży hałas, za małe - grożące połknięciem - elementy w zabawkach dla niemowląt, zbyt długie linki, które grożą zaplątaniem się dziecka oraz zbyt łatwy dostęp do baterii.
Przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów stwierdzono w 71 z 287 sprawdzonych zabawek czyli ponad co czwartej - np. w lalkach oraz figurkach. Substancje te służące do zmiękczania części plastikowych są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka.
W większości przypadków działania Inspekcji Handlowej po kontrolach polegały nawystąpieniu do przedsiębiorców o dobrowolne usunięcie nieprawidłowości (1123 razy). Działo się tak, gdy wykryto uchybienia formalne lub łatwe do usunięcia. Inspekcja Handlowa wydała także 52 zakazy dalszego przekazywania zabawki konsumentom. Do UOKiK wpłynęły akta z kontroli 156 zabawek z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego, a do organów ścigania skierowano 110 wniosków o podejrzenie popełnienia przestępstwa.