Orange Polska po latach przerwy więcej zainwestuje w stacjonarną sieć szerokopasmowego Internetu. Ma w tym roku 450 mln zł na światłowody do domu i w sumie wyda na inwestycje więcej niż rok wcześniej, bo około 2 mld zł. Grupa Cyfrowy Polsat zapowiada, że jej inwestycje wyniosą około 10 proc. przychodów, czyli zapewne około około 900 mln zł, ale jeśli uwzględnić spółkę sto warzoną Midas (także kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka) to być może jeszcze drugie tyle. T-Mobile Polska na chwilę odetchnie i na infrastrukturę wyda mniej niż w ub.r..

- W 2014 roku zakończyliśmy modernizację całej sieci T-Mobile, dzięki czemu docieramy z zasięgiem UMTS do blisko 100 proc. populacji. W efekcie możemy zmienić strukturę inwestycji i w większym stopniu skupić się na obszarze IT oraz optymalizacji i rozwoju sieci LTE. W dużym stopniu o wielkości przyszłych inwestycji będą decydowały wygrane kontrakty w obszarze B2B i realizowane na ich potrzeby przyłącza -  mówi na przykład Milan Zika, członek zarządu, dyrektor ds. technologii i innowacji w T-Mobile Polska.

Joergen Bang-Jensen, szef P4, operatora sieci Play zapowiada stabilizację nakładów, a to oznacza, że wyniosą pół miliarda. Po stacjonarnej Netii, której przychody w tym roku spadną należy oczekiwać inwestycji nie większych niż 200 mln zł.

Tak będą wyglądać tegoroczne inwestycje największych krajowych operatorów telekomunikacyjnych, nie licząc wydatków na nowe częstotliwości w trwającej aukcji LTE (pasma 800 i 2600 MHz) i potencjalnych przejęć.

Prywatyzacyjne strategie

Do grona telekomów, które na inwestycje w rozwój organiczny wydadzą mniej należy Netia. Jak jednak wynika z naszych informacji operator właśnie ruszył na pokaźne zakupy. To, że interesuje się prywatyzowanym operatorem – TK Telekom – wiadomo było od dawna. W ubiegłym tygodniu Netia złożyła ostatecznie wiążącą ofertę na zakup tej spółki – dowiadujemy się.

- Obecnie trwa proces oceny ofert wiążących, złożonych przez inwestorów. Rozpoczęcie ewentualnych negocjacji z wybranymi podmiotami planuje się na przełomie I i II kwartału br. Uzależnione jest to jednak od wyników oceny ofert wiążących – mówi Sławomir Baniak, dyrektor zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego w PKP.

Co ciekawe, z naszych informacji wynika, że TK Telekom nie jest jedyną firmą z portfela PKP, którą interesuje się stacjonarny operator.

– Netia złożyła wstępną ofertę na PKP Energetyka – mówi nam anonimowo jedna z osób znająca kulisy sprawy.  – Nie mogę tego skomentować – odpowiada Andrzej Kondracki, dyrektor ds. strategii, fuzji i przejęć i relacji inwestorskich w Netii.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Według naszych rozmówców, Zbigniew Jakubas, nowy, znaczący akcjonariusz Netii chciałby – śladem Zygmunta Solorza-Żaka zbudować portfel firm, oferujących różne usługi firmom i gospodarstwom domowym. PKP Energetyka to właściciel sieci dystrybucyjnej prądu, sprzedawca energii i gazu. Według zapewnień przedstawicieli państwowej firmy większość przychodów czerpie z dostaw dla przedsiębiorstw spoza grupy PKP.

Zbigniew Jakubas i Netia w walce o PKP Energetykę wycenianą nawet na 300-400 mln euro (ale pojawiają się ostatnio kwoty niższe: według dzisiejszego "Puls Biznesu" 700 mln zł) na pewno będą mieli dużą konkurencję. Jak wynikało z informacji pozyskanych w bankach inwestycyjnych oraz u doradców związanych z procesem prywatyzacji kolejowej spółki energetycznej zainteresowanie tym procesem wyrażało kilkadziesiąt podmiotów, które pobrały memorandum informacyjne.

Przedstawiciele największych spółek energetycznych, które wyrażały wstępne zainteresowanie przystąpieniem do badania kondycji PKP Energetyki, odmówili nam komentarza na pytanie o to, czy ostatecznie złożyły ofertę. Może to oznaczać, że są w procesie i wiążą ich klauzule poufności. Wcześniej niektóre z nich deklarowały chęć przeprowadzenia due diligence w spółce, co możliwe jest dopiero po złożeniu oferty.

Mieszany obraz kablówek

- Branża kablowa zawsze wyróżniała się jednym z najwyższych poziomów inwestycji, przeznaczając na rozwój 20-25 proc. rocznych przychodów. W tym roku, podobnie, jak w poprzednich planujemy również utrzymać tak wysoki poziom inwestycji. Będziemy koncentrować się przede wszystkim na rozwoju sieci i zwiększeniu liczby gospodarstw domowych w naszym zasięgu (ubiegły rok zakończyliśmy z ponad 2,7 mln gosp. domowych), a także dalszej konsolidacji rynku, w tym także operatorów mniejszej skali, rozpoczętej w ubiegłym roku przejęciem operatora Telco Lublin, obejmującego swoim zasięgiem ponad 53 tys. gospodarstw domowych – zapowiada Patrycja Gołos, dyrektor ds. korporacyjnych i polityki publicznej, UPC Polska.

- W listopadzie UPC Polska zwiększyło też zasięg usług w Grodzisku, Milanówku i Otwocku, a w grudniu przejęło spółkę Azart-Sat, operatora telekomunikacyjnego, działającego w województwie dolnośląskim i opolskim. Konsolidacja to proces, który będzie postępował i jest potrzebny do budowy skali niezbędnej do zwiększania inwestycji w innowacyjne produkty na coraz bardziej konkurencyjnym rynku – nie tylko poprzez rosnącą konkurencję międzysektorową (oferowanie substytucyjnych produktów przez operatorów mobilnych), ale także konkurencję globalną (jak choćby OTT) – dodaje Gołos.

Wśród kablówek reguły nie ma. Multimedia Polska, jedna z trzech największych firm tego rodzaju zapowiedziała podsumowując wyniki za 2014 r. niższe inwestycje. Zakończyła bowiem modernizację swojej sieci. To oznacza, że w tym roku zainwestuje mniej niż 194 mln zł. Zamierza jednak dalej przejmować.

Nadal sporych nakładów należy spodziewać się natomiast po Inei, która - podobnie jak Orange - stawia ostatnio na FTTH.