Konferencja MG i PKEE p skutkach ustawu o OZE

Firmy, naukowcy i politycy ocenią skutki nowych regulacji prawnych.

Publikacja: 06.04.2015 21:12

Firmy energetyczne,naukowcy i politycy mają rozmawiać o skutkach regulacji wprowadzających nowe zasa

Firmy energetyczne,naukowcy i politycy mają rozmawiać o skutkach regulacji wprowadzających nowe zasady wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Foto: Bloomberg

Uchwalona niespełna dwa miesiące temu ustawa o odnawialnych źródłach energii wciąż wzbudza zainteresowanie opinii publicznej. Nadal sporo kontrowersji i pytań budzą niektóre jej zapisy, dyskutuje się także na temat skutków nowych regulacji.

Głos w tej sprawie chcą zabrać przedstawiciele branży energetycznej, świata nauki i politycy. Stanie się to 17 kwietnia podczas konferencji organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki i Polski Komitet Energii Elektrycznej.

Ile zapłacimy?

Firmy zrzeszone w tej organizacji pozytywnie oceniają rekomendowany przez Komisję Europejską aukcyjny system wsparcia źródeł odnawialnych, który wprowadza ustawa. Przyznawane w ramach przetargów i gwarantowane przez 15 lat ceny sprzedaży energii zastąpią obowiązujący teraz system zielonych certyfikatów.

Według PKEE dzięki temu realizowane będą tylko najbardziej efektywne ekonomicznie projekty, co spowoduje ograniczenie wzrostu kosztów wsparcia OZE dla odbiorców. W ocenie branży odejście od ustawowego obowiązku zakupu energii po cenie gwarantowanej, który obowiązywał od początku systemu wsparcia tych źródeł w Polsce, będzie istotnym krokiem w kierunku urynkowienia.

Niższe koszty wsparcia były też ważnym celem Ministerstwa Gospodarki, które opracowało trzon ustawy o OZE. Wsparcie rozwoju tych elektrowni miało nas w nowym systemie kosztować 4 mld zł. Ale może być nawet droższe, bo ta kwota nie uwzględnia szacunków wynikających z poprawki prosumenckiej, wprowadzonej na ostatnim etapie kilkumiesięcznych prac legislacyjnych. Resort jak dotąd nie przedstawił nowych szacunków uwzględniających tę ważną z punktu widzenia kosztów modyfikację.

Według prezesa URE Macieja Bandy wprowadzenie taryf gwarantowanych oznaczać będzie podniesienie kosztów wsparcia OZE o ok. 1,38 zł/MWh netto, do poziomu 3,89 zł/MWh netto już w pierwszym roku działania ustawy.

– Ceny energii wzrosną średnio o 2,5 pkt proc. – stwierdził szef URE w czasie marcowego posiedzenia komisji ds. energetyki, podczas którego dyskutowano o skutkach wejścia w życie ustawy o OZE.

Zdaniem prof. Krzysztofa Żmijewskiego, sekretarza Społecznej Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju Energetyki, ze względu na zbyt wiele niewiadomych dotyczących nowego systemu wsparcia instalacji OZE trudno dziś oszacować koszty, jakie poniosą odbiorcy energii.

– Wysokość naszych rachunków będzie zależna od tego, ile powstanie elektrowni ekologicznych. To z kolei będzie wynikało z zainteresowania inwestorów udziałem w aukcjach – przewiduje prof. Żmijewski.

Doświadczenia innych

Zdaniem prof. Żmijewskiego, jeśli oferty w przetargach będą przekraczać poziom ceny referencyjnej, to resort będzie je odrzucać. Przy zbyt niskich deklarowanych stawkach może zachodzić obawa tworzenia tzw. awatarów na potrzeby aukcji.

Tak było np. w Holandii, gdzie system aukcyjny funkcjonuje od 2006 r. Zdecydowana większość projektów, które wygrały aukcję i miały dostać dotację, do dzisiaj nie powstała, bo oferowane ceny były tak niskie, że projektów nie opłacało się realizować.

– Tak skonstruowane prawo może mieć poważny wpływ na realizację unijnego celu 15 proc. produkcji z OZE w zużyciu całkowitym energii do 2020 r. Będzie nam utrudniało negocjacje dotyczące kolejnych celów polityki klimatycznej stawianych przez Komisję Europejską – uważa prof. Żmijewski.

Dlatego branża widzi konieczność dyskusji o następstwach nowego systemu wsparcia w kontekście polityki klimatycznej Unii. Ministerstwo Gospodarki i PKEE z udziałem naukowców, polityków i praktyków biznesu chce omówić konsekwencje wprowadzenia ustawy o OZE. Jeden wątek dotyczy Polski: wpływ tych regulacji na nasz rynek energii, drugi wspólnej Europy: zależność między naszą ustawą a unijną polityką klimatyczną.

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa