Aktualizacja: 27.08.2019 21:22 Publikacja: 27.08.2019 21:00
Foto: Adobe Stock
Projekt dotyczy budowy nowej klasy satelitów. Dzięki wykorzystaniu napędu elektrycznego ich masa, a tym samym koszt wyniesienia na orbitę, będą znacznie mniejsza od urządzeń z napędem chemicznym. Masa napędu elektrycznego jest do 90 proc. mniejsza od tradycyjnego napędu chemicznego. To z kolei przekłada się na zmniejszenie masy całego satelity prawie o połowę.
Biorąc pod uwagę wysokie koszty wyniesienia na orbitę każdego kilograma, tak duża redukcja masy umożliwia radykalne obniżenie kosztów misji kosmicznych i zwiększenie ich dostępności. Dla porównania, w 2017 r. firma Rocket Lab oferowała cenę 33 tys. dolarów za wyniesienie jednego kilograma ładunku na orbitę. Z kolei Falcon 9 Elona Muska był dostępny za dziesięciokrotnie mniejszą cenę, pod warunkiem wykupienia całej ładowni o pojemności 20 ton.
Modelka Hailey Bieber sprzedała swoją popularna markę kosmetyków Rhode firmie e.l.f. Beauty za 1 mld dolarów. Fi...
Usługa polega na dopasowaniu inwestycji klienta – lub zbudowaniu portfela od podstaw – do indywidualnej rekomendacji przygotowanej na podstawie jego z celów, sytuacji finansowej, wiedzy o rynku, doświadczenia, podejścia do ryzyka i tolerancji ewentualnych strat.
NATO planuje nowy próg wydatków na obronność. Niemcy zapowiadają pomoc wojskową i inwestycje w ukraiński przemys...
W najbliższych latach liderzy polskiego przemysłu zbrojeniowego bardzo dynamicznie się rozwiną i będą naprawdę z...
Rosjanie wciąż rozbudowują swój arsenał atomowy – i najwyraźniej pomagają im w tym firmy z Unii Europejskiej. Ja...
Phishing, ataki DDoS i złośliwe oprogramowanie to stali bywalcy raportów dotyczących zagrożeń w sieci. Od lat są najczęściej wykorzystywanymi przez cyberprzestępców metodami, ale to nie znaczy, że sposób ich działania się nie zmienia.
Największy polski producent gier w pierwszym kwartale zarobił 86 mln zł. Teraz wszyscy czekają na czwartą część...
Gdzie zdobyć wiedzę, która pomoże w zdobyciu patentu motorowodnego?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas