Canon EXPO odbywa się w różnych częściach świata co 5 lat. Jest to najważniejsza cykliczna impreza wystawowa organizowana przez japoński koncern. Tegoroczna edycja odbywa się tylko w czterech lokacjach na świecie - Nowym Jorku, Szanghaju, Tokio oraz wspomnianym na wstępie Paryżu. Trzydniowa wystawa (13-15 października) jest okazją do zaprezentowania najnowszych dokonań oraz trendów panujących w branży technologicznej.
Zdywersyfikowany biznes
Canon kojarzy się głównie z produktami konsumenckimi, takimi jak aparaty fotograficzne, drukarki czy urządzenia optyczne. Nic bardziej mylnego. Wystawa Canon EXPO udowodniła, że Japończycy umiejętnie rozwijają biznes na różnych płaszczyznach, dywersyfikując źródła przychodów m.in. w medycynie, biznesie, przemyśle czy rozwiązaniach dla miast.
Wszystkie prezentowane na Canon EXPO 2015 technologie zostały podzielone na trzy kategorie. Pierwsza to technologie dostępne już dziś (produkty i usługi znajdujące się ofercie Canona). Druga to technologie jutra (prototypy produktów i technologii, które Canon planuje wprowadzić na rynek w przyszłości). Ostatnie kategoria to technologie przyszłości (demonstracje technologii koncepcyjnych).
Nowe spojrzenie
Z oczywistych względów największe wrażenie robią dwie ostatnie grupy technologii. Ciekawym produktem przyszłości, skierowanym dla miast, jest tworzony we współpracy z IBM i Milestone system wykrywania nietypowych zdarzeń. System Canona analizuje gromadzenie się tłumu lub przestoje w ruchu drogowym, a następnie wysyła ostrzeżenia. Na podstawie analizy istniejących materiałów wideo może przewidywać wystąpienie potencjalnych incydentów.
Canon pokazał także urządzenia służące do komputerowej tomografii piersi, dzięki któremu badania mammograficzne nie będą wymagały uciskania piersi, a diagnozy staną się dokładniejsze. Oprócz tego Japończycy pokazali urządzenia służące do analizy DNA umożliwiające wygodne prowadzenie skomplikowanych badań genetycznych. Nowe rozwiązanie Canon BioMedical wykorzystuje technologie zaczerpnięte z druku atramentowego oraz przetwarzania obrazu. Testy medyczne, które poprzednio trwały cały dzień, a nawet dłużej, teraz można wykonać w niespełna godzinę, co radykalnie obniża koszty i zachęca do badań nad wczesnym wykrywaniem i leczeniem chorób genetycznych.