Kalifornia - pozew zbiorowy przeciw Volkswagenowi

Do kalifornijskiego sądu trafił właśnie pierwszy pozew zbiorowy przeciw VW.

Aktualizacja: 25.02.2016 06:08 Publikacja: 24.02.2016 16:10

Kalifornia - pozew zbiorowy przeciw Volkswagenowi

Foto: Bloomberg

To pierwszy pozew przeciwko VW w amerykańskim sądzie podkreśla "Wall Street Journal". Zapewne jednak nie będzie ostatnim. - Ta sprawa rozpoczyna długą i potencjalnie bardzo kosztowną serię postępowań sądowych - prorokuje "WSJ".

We wrześniu zeszłego roku władze USA ujawniły, że niemiecki koncern manipulował danymi o emisji spalin w silnikach Diesla. Silniki niemieckiego producenta miały być bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku, jednak okazało się, że koncern montował specjalna aplikację, która podczas testów "poprawiała" wyniki emisji CO2. W rzeczywistości emitowały do atmosfery 40 razy więcej dwutlenku węgla, niż twierdził VW.

Volkswagen przyznał się do manipulacji i zapowiedział akcję przywoławczą wszystkich "zmanipulowanych" pojazdów. To jednak dla właz Kalifornii za mało. Niemiecki koncern musi się też liczyć z karami na poziomie federalnym. Według "WSJ" grozi mu kara finansowa w wysokości około 46 mld dolarów oraz dochodzenie kryminalne.

Adwokaci pozywających nie przebierają w słowach. "Ta sprawa to efekt jednej z najbardziej bezczelnych zbrodni korporacyjnych w historii i jednocześnie przestroga dla wszystkich, którzy zainteresowani są zyskiem za wszelka cenę" - napisano w pozwie złożonym w sądzie w San Francisco. "Volkswagen oszustwem utorował sobie drogę na szczyt rynku motoryzacyjnego, nie dbając o ofiary, które pozostawił na swojej drodze" - podkreślają  pozywający.

Volkswagen nie komentuje zarzutów.

Pozew opiera się na zarzucie, że były prezes Martin Winterkorn, obecny prezes Matthias Müller oraz poddostawca VW - Robert Bosch GmbH złamali federalny akt RICO, mówiący o przestępczości zorganizowanej oraz korupcji. Kiedyś RICO stosowany był do zwalczania działalności mafijnej, dziś jest stosowany narzędziem zwalczającym przestępców "w białych kołnierzykach" (przestępstwa gospodarcze) oraz członków grup przestępczych.

Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biznes
Ogromna inwestycja Microsoftu w Europie. Koncern składa obietnicę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne