Głodują górnicy w Rosji

Górnicy nie dostają wynagrodzeń od półtora roku a teraz właściciele ogłosili bankructwo kopalń. To kolejna afera w rosyjskim górnictwie.

Aktualizacja: 23.08.2016 14:12 Publikacja: 23.08.2016 12:20

Głodują górnicy w Rosji

Foto: Bloomberg

Górnicy z czterech kopalń obwodu rostowskiego ogłosili głodówkę. Domagają się zapłaty zaległych wynagrodzeń. Prywatni właściciele są im winni ponad 300 mln rubli (17,9 mln zł), podała agencja Prime. Pełne wynagrodzenie nie są płacone od maja 2015 r.

Jak poinformował Jurij Czeburakow szef regionalnych struktur Rosyjskiego Związku Górników, głodówkę podjęło 61 górników z ponad stu, którzy pracowali w kopalniach spółki Kingkouł. Pracowali, bo już nie pracują. Firma ogłosiła bankructwo zamknęła cztery swoje kopalnie. Został w nich ustanowiony zarząd komisaryczny. Władze twierdzą, że górnicy mogą dostać zaległe pieniądze dopiero po sprzedaży mienia spółki. Nie wiadomo jednak, czy będzie z tego dosyć pieniędzy.

Rosyjskie górnictwo, choć daje Rosji pierwsze miejsce w Europie w wielkości wydobycia i eksportu węgla, jest w bardzo złym stanie. W końcu lutego w kopalni Siewierna (Północna) w Workucie (Republika Komi) doszło do serii wybuchów metanu, w wyniku na głębokości 750 m powstał gigantyczny pożar, w którym spaliło się 31 górników i 5 ratowników.

Największym problemem rosyjskich kopalń są wpływowi i ustosunkowani na salonach Kremla właściciele. Branża jest w rękach oligarchów. Właścicielem kopalni Siewierna jest Workutugol - największy górniczy holding Rosji mający 6 proc. udziału w rynku wydobycia węgla (aż 22 proc. w węglu koksującym); od 2003 r holding należy do koncernu Severstal oligarchy Aleksieja Mordaszowa.

Największa w historii Rosji po 1991 r. katastrofa w górnictwie też miała miejsce w kopalni oligarchów - Raspadskiej - największej kopalni Rosji, należąca do koncernu Evraz Romana Abramowicza.

W mają 2010 r. dwa wybuchy metanu spowodowały ogromne zniszczenia i śmierć 91 górników. Śledztwo wykazało blisko 1000 naruszeń prawa i zasad bhp. Kopalnia miała być zamknięta, ale ponieważ wydobywa najlepszy antracyt w Rosji, działa do dziś.

Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa