#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Sobierański: Drugie życie desek z rozbiórki

Na początku, 8-9 lat temu trochę się podśmiewano ze mnie. Dzisiaj meble ze starego drewna są modne – mówi Wojciech Sobierański, właściciel firmy Regalia Polska Manufaktura, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 25.05.2017 16:14 Publikacja: 25.05.2017 15:55

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Sobierański: Drugie życie desek z rozbiórki

Regalia wykonuje m.in. meble ze starego drewna.

- Materiał pozyskujemy z budynków przeznaczonych do rozbiórki z powodu np. budowy autostrad. Chodzi o to, żeby temu materiałowi nadać drugie życie – mówi Sobierański.

Gość wyjaśnił przewagę starego drewna nad współczesnym. - Kiedyś drzewo rosło naturalnie w lasach hodowlanych i ścinane było zimą (dzisiaj tnie się cały rok). Zimą soki nie krążą w drzewie i proces suszenia przebiega o wiele szybciej. Kiedyś drzewa rosły wolniej, więc gęstszy był słój. To wszystko ma wpływ na jakość drewna – tłumaczył.

- Poza wytrzymałością ważny jest też wygląd. Można postarzyć młode drewno, ale najpierw powinniśmy wykorzystać to co niszczymy. W Wielkiej Brytanii dziennie 3 tys. ton drewna rozbiórkowego jest niszczone. Jest to mniej więcej 150 tirów. W Polsce nie ma takich danych – dodał.

Gość przyznał, że nie zawsze zdąży odzyskać cały materiał, bo jest częściowo porąbany i pocięty. - Jednak w przeciągu 10 lat naszej działalności świadomość rośnie i coraz więcej ludzi zauważa, że można ten materiał drugi raz wykorzystać – mówił.

Sobierański podał, że Regalia ma ponad 20 pracowników na stałe i czasami kilkunastu okresowych.

- W ofercie mamy boazerię i praktycznie wszystkie meble: stoliki kawowe, komody, szafki RTV, blaty do łazienek – wyliczał.

- Wmówiono nam w ostatnich latach, że drewno się nie nadaje do łazienek, ale przecież sauny są zrobione z drewna i istnieją – dodał.

Sobierański na początku zaczynał robić tego typu rzeczy u siebie w domu. - Potem ludzie zaczęli pytać. Rozwinęliśmy się dzięki Warszawie. Na początku, 8-9 lat temu trochę się podśmiewano ze mnie. Dzisiaj jest to modne – wspominał.

Firma oprócz drewna wykorzystuje też metal.

Gość ocenił, że ceny są za niskie w porównaniu do tego ile pracy w to wkładamy.

- Niektórzy mówią, że drogo – stwierdził.
- Zawsze można kupić coś tańszego. Jednak jeżeli kupuję stół, który mam na całe życie to jest on tani. A jeżeli możemy przekazać go dalej, to bardzo tani – tłumaczył.

- Czasami są pomysły, żeby zrobić z manufaktury fabrykę. Jednak wierzę w manufakturę, gdzie każdy rzemieślnik robi swoją rzecz – podsumował.

Regalia wykonuje m.in. meble ze starego drewna.

- Materiał pozyskujemy z budynków przeznaczonych do rozbiórki z powodu np. budowy autostrad. Chodzi o to, żeby temu materiałowi nadać drugie życie – mówi Sobierański.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił