Lin ma 56 lat, jest profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Pekinie oraz na Uniwersytecie Nauki i Techniki w Hongkongu. Założył jeden z najważniejszych chińskich think tanków China Center for Economic Research. Obecnie jest dyrektorem tej instytucji.

Jego życiorys budzi zainteresowanie, ponieważ Justin Lin Yifu urodził się na Tajwanie. W 1979 roku, w wieku 28 lat, uciekł do Chin Ludowych. Tam ukończył wyższe studia, pisząc pracę magisterską o marksistowskiej polityce ekonomicznej Chin Ludowych. Stopień magistra otrzymał w 1982 roku na Uniwersytecie w Pekinie, a doktorat w 1986 roku na Uniwersytecie w Chicago. Jest dwukrotnym zdobywcom prestiżowej nagrody dla najlepszych ekonomistów chińskich – Sun Yefang.

Nominacja Lina może świadczyć o zmianie polityki Banku Światowego. Dzięki temu znajdzie się on bliżej dynamicznie rozwijającej się gospodarki chińskiej, a obecność samego Lina w BŚ spowoduje wzrost roli gospodarki chińskiej w rozwoju światowej gospodarki. Szef Banku Światowego Robert Zoellick zapowiedział już zresztą, że będzie chciał bliżej współpracować z Pekinem w Afryce, gdzie rośnie udział Chin w wydobyciu ropy i minerałów. Na Czarnym Lądzie Chińczycy masowo inwestują – są już jednym z największych kredytodawców dla operujących tam firm.

Nominacja Justina Lin Yifu nie powinna więc być zaskoczeniem – z pewnością świadczy o dokonującym się przełomie. – Głównymi ekonomistami Banku Światowego zostawali zawsze wybitni naukowcy o renomowanych nazwiskach, blisko Nagrody Nobla w tej dziedzinie – wyjaśnia Jacek Wojciechowicz z Banku Światowego. – Ja osobiście nie przypominam sobie, aby głównym ekonomistą BŚ kiedykolwiek w historii był ktoś pochodzący z kraju Trzeciego Świata lub krajów transformacji. Zawsze byli to Amerykanie, ostatnio Francuzi.

Wojciechowicz dodaje, że osoba na takim stanowisku odgrywa ogromną rolę w banku – jest odpowiedzialna za politykę i strategię całej instytucji w dziedzinie polityki ekonomicznej. Z drugiej strony, nominacja Justina Lin Yifu to naturalna konsekwencja rosnącej roli Chin w samej instytucji – Chińczyk Shangman Zhang był przez długie lata jednym z czterech dyrektorów zarządzających banku, Chiny są też głównym udziałowcem Banku Światowego.