RPP nie zmieniła stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych na środowym posiedzeniu. Główna stopa pozostała na poziomie 5,75 proc. Podwyżka raczej na pewno będzie w czerwcu.

Aktualizacja: 30.04.2008 23:00 Publikacja: 30.04.2008 15:02

RPP nie zmieniła stóp procentowych

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Większość ekonomistów przewidywała, że Rada nie zmieni stóp.

Rada nie wyklucza przy tym, że obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej.

- Podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest bardziej prawdopodobna, niż w maju. Ta jedna podwyżka powinna wystarczyć - powiedział członek RPP Marian Noga podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady.

- Wiemy już, jak wygląda kryzys w USA, gdzie wzrost PKB zjechał odpowiednio z 5,6 proc. na 0,6 proc. w ciągu roku. W Europie było podobnie i gospodarka zwolniła z 3,4 proc. do 1,6 proc. Tymczasem u nas w I kw. wzrost przekroczy 6,0 proc. czyli praktycznie utrzyma się na poziomie z całego 2007 r. - dodał.

Decyzja RPP nie miała większego wpływu także na rynek obligacji. - Niewiele się działo po ogłoszeniu samej decyzji, niewiele po konferencji RPP. Pierwszą reakcją był lekki wzrost cen, jednak brak podwyżki był oczekiwany, więc w ciągu dnia ceny powróciły do punktu wyjścia - ocenia Marek Kaczor z PKO BP.

Reklama
Reklama

RPP podwyższała stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku oraz w styczniu, lutym i marcu 2008 r.

... W ocenie Rady najnowsze dane makroekonomiczne sygnalizują, że w I poł. 2008 r. tempo wzrostu gospodarczego będzie prawdopodobnie nadal wyższe od tempa wzrostu potencjalnego PKB. Ostatnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymanie się wysokiej dynamiki zatrudnienia i wynagrodzeń oraz kształtowanie się niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy. Prawdopodobne jest utrzymanie się presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej. Podwyższona inflacja w nadchodzących miesiącach będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych, a może być także spowodowana obejmującym gospodarkę światową i oddziałującym na polski rynek procesem wzrostu cen żywności i paliw. Rodzi to ryzyko utrzymania się oczekiwań inflacyjnych na wysokim poziomie, a w konsekwencji ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy.

W średnim okresie presja inflacyjna może być ograniczana przez nadal dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wysoką dynamikę inwestycji oddziałującą w kierunku wzrostu wydajności. Do ograniczania tej presji mogą się także przyczyniać procesy globalizacji i towarzyszący im wzrost konkurencji na rynku dóbr i usług podlegających wymianie międzynarodowej, a także spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej, a w konsekwencji także w gospodarce polskiej. W kierunku obniżenia inflacji powinny również oddziaływać dokonane dotychczas podwyżki stóp procentowych NBP oraz obserwowana w ostatnich kwartałach aprecjacja złotego.

W ocenie Rady, w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu. Rada nie wyklucza przy tym, że obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej. Wobec zwiększonej niepewności co do perspektyw wzrostu gospodarki światowej, a także gospodarki polskiej Rada uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie. Rada będzie dążyć do tego, aby w średnim okresie inflacja obniżyła się do poziomu celu inflacyjnego.

Rada będzie bacznie obserwować dynamikę i strukturę wzrostu popytu krajowego, relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost płac w sektorze finansów publicznych, stopień ekspansywności polityki fiskalnej, poziom kursu złotego, kształtowanie się bilansu obrotów bieżących oraz oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę, w tym na ceny żywności

....

Większość ekonomistów przewidywała, że Rada nie zmieni stóp.

Rada nie wyklucza przy tym, że obniżenie inflacji do celu inflacyjnego w średnim okresie będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Reklama
Banki
BGK udzielił kredytu na przebudowę i modernizację hotelu w centrum… Rzymu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama