Ona sama nie komentuje tej informacji, ale też jej nie dementuje. – Proszę poczekać do oficjalnego komunikatu – mówi prof. Gawlikowska-Hueckel. Ale ma już wyrobione zdanie na temat roli polskiego dyrektora w banku. – Podstawowe zadania przedstawiciela to reprezentowanie Polski i zapewnienie komunikacji między EBOiR a naszym Ministerstwem Gospodarki i bankiem centralnym – wyjaśnia. – Trzeba także dopilnować priorytetu, którym jest pomocy krajom jej potrzebującym – mówi. Dodaje, że jej zdaniem zmieni się kierunek działania EBOiR. – Bank zawsze wspierał transformację w krajach, gdzie ona się odbywała. Pojawiają się nowe wyzwania, szczególnie na kierunku wschodnim.– Jest znakomicie zorientowana w kwestiach prawnych i ekonomicznych integracji europejskiej – mówi jeden z profesorów UG. – Zalicza się też do znajomych prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Sopotu – dodaje.
Gawlikowska-Hueckel jest absolwentką Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. W 1973 r. zdobyła tytuł doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim, a w 2002 r. – habilitację. Obecnie pracuje na UG na stanowisku pracownika naukowo-badawczego oraz w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie na stanowisku profesora. Ma w dorobku m.in. członkostwo w Narodowej Radzie Integracji Europejskiej przy Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej i radzie nadzorczej BPH.Szef NBP Sławomir Skrzypek obiecał ogłosić oficjalną decyzję w sprawie polskiej kandydatury do EBOiR w najbliższą niedzielę w Kijowie.
Jan Winiecki 1991 – 1993
Ekonomista. Założyciel Centrum im. Adama Smitha w Warszawie. Wykładowca na Uniwersytecie Europejskim we Frankfurcie. W swoim dorobku ma kilkaset publikacji oraz 11 książek o tematyce ekonomicznej, wydanych w krajach zachodnich. Prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
Jan Krzysztof Bielecki 1993 – 2003