Bankowanie w sieci także dla seniorów

Zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej są takie same jak w życiu codziennym. Nikomu ot tak nie dajemy przecież swoich dokumentów czy kluczy do mieszkania.

Publikacja: 23.03.2020 09:00

Seniorzy mogą w prosty sposób korzystać z usług bankowych online

Seniorzy mogą w prosty sposób korzystać z usług bankowych online

Foto: Adobe Stock

Materiał powstał przy współpracy z Bank Pekao

Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa zmieniły nasze codzienne nawyki. Eksperci są zgodni: zostając w domu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Zalecenia te powinny być bezwzględnie stosowane przez seniorów, dla których wyjście z domu może się okazać bardzo niebezpieczne.

Co jednak mamy zrobić z codziennymi obowiązkami i przyzwyczajeniami, takimi jak choćby wizyty w banku i płacenie gotówką w okienku za mieszkanie, prąd, gaz czy w sklepie za zakupy? Jak znaleźć sposób na to, by w tej nowej sytuacji zachowywać się bezpiecznie?

Na szczęście w zakresie finansów szerokie możliwości usług i produktów bez wychodzenia z domu daje bankowość elektroniczna i mobilna. Jest dostępna dla każdego, tych młodszych i tych starszych. Jest łatwa i bezpieczna.

Oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad ostrożności, tak naprawdę niewiele różniących się od tych, które stosujemy w życiu codziennym. Nikomu przecież ot tak nie dajemy swoich dokumentów czy kluczy do mieszkania. To samo dotyczy internetu. Banki nigdy w e-mailach czy SMS-ach nie proszą o podanie loginów czy haseł do bankowości elektronicznej. Nie wolno więc nikomu dawać tych wirtualnych kluczy do naszych kont. Nie wolno też klikać w łącza wiadomościach obiecujące nagrody czy jakieś dofinansowanie. Nigdy też nie skanujmy dwustronnie naszych kart płatniczych czy dowodów osobistych i nie wysyłajmy ich e-mailem obcym osobom.

Przy zachowaniu tych podstawowych zasad ostrożności korzystanie z transakcji bezgotówkowych, bankowości elektronicznej i mobilnej – czyli po prostu za pomocą telefonów – jest proste i wygodne. Także dla seniorów.

Bankowość zdalna jest najbezpieczniejsza, bo nie wymaga wyjścia z domu. Wszystkie opłaty można uregulować zdalnie. Ale to przecież nie wszystko. Także zakupy z dostawą pod drzwi można zrobić, nie wstając z fotela czy kanapy. Potrzebna jest tylko uwaga i rozwaga.

W poznaniu tego wirtualnego bankowego świata starszym osobom na pewno chętnie pomogą młodsi – dzieci, wnuczkowie, sąsiedzi – których zawsze warto spytać o radę.

Umiejętność posługiwania się smartfonem i internetem oznacza dziś przynależność do społeczeństwa informacyjnego. Wiele badań (np. Kantar Millward Brown) potwierdza, że również seniorzy są otwarci na nowe technologie i utożsamiają się z tą grupą. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Bank Pekao udostępnia szeroką ofertę, która pozwala spełnić również potrzeby seniorów. Zarówno pod kątem bieżącego korzystania z usług bankowych, oszczędzania, jak i kredytowania planów.

Bank Pekao proponuje np. Konto Przekorzystne. Jego prowadzenie wraz z kartą jest bezpłatne, jeśli na konto wpływa przynajmniej 500 zł, oczywiście może to być też emerytura, oraz jeśli dokonamy miesięcznie minimum jednej transakcji bezgotówkowej. Warto dodać, że dla osób od 75. roku życia rachunek jest bez opłat za prowadzenie bez tego warunku.

Klienci mogą też korzystać z aplikacji mobilnej PeoPay. A w niej w każdej chwili można sprawdzić saldo rachunku i historię transakcji (np. to, czy przyszła już emerytura) oraz robić przelewy.

Razem z Kontem Przekorzystnym senior może także założyć Konto Oszczędnościowe. Daje ono atrakcyjne oprocentowanie (standardowo 0,7 proc., a nowy klient może skorzystać z promocji: 3 proc. do kwoty 30 tys. zł przez cztery miesiące) oraz dostęp do pieniędzy w dowolnej chwili bez utraty odsetek.

Seniorzy mogą skorzystać także z Pożyczki Ekspresowej. Przy tym jeżeli na konto seniora w Banku Pekao emerytura wpływa od co najmniej sześciu miesięcy, do otrzymania pożyczki nie potrzeba dodatkowych dokumentów.

Materiał powstał przy współpracy z Bank Pekao

Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa zmieniły nasze codzienne nawyki. Eksperci są zgodni: zostając w domu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo. Zalecenia te powinny być bezwzględnie stosowane przez seniorów, dla których wyjście z domu może się okazać bardzo niebezpieczne.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Duża awaria w polskim banku. Klienci mają kłopoty z płatnościami
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński donosi do prokuratury na Szymona Hołownię
Banki
Czy UniCredit przejmie mBank? Ten scenariusz budzi emocje
Banki
Adam Glapiński kontratakuje po posiedzeniu komisji sejmowej ws. Trybunału Stanu
Banki
Wyniki audytu w BGK: dotacje na fundacje dziesięć razy większe