Już dawno w środowisku bankowców nie wzbudzały tyle emocji kwestie dotyczące strategicznego zarządzania.
Chodzi o przyszłość Banku Pekao SA (drugie miejsce w Polsce), w którym doszło do roszad kadrowych na tle sporu kompetencyjnego. Włosi z UniCredit, który jest inwestorem strategicznym w Pekao SA, wprowadzają unifikację zarządzania polską spółką i rewolucyjne zmiany w jej strukturze organizacyjnej. Zdecydowali się na zmianę, którą nazywają dywizjonalizacją. W skrócie można powiedzieć, że wewnątrz Pekao SA osoby odpowiedzialne za np. bankowość korporacyjną czy detaliczną będą otrzymywały polecenia i raportowały do centrali z pominięciem zarządu polskiego banku.
Oficjalnie UniCredit nie widzi żadnych problemów.
– To model, który respektuje lokalne regulacje i który nie narusza autonomii lokalnych władz – zarządu, rady nadzorczej. Nie chcemy łamać lokalnego prawa, także polskiego. Kompetencje władz Pekao SA, które są odpowiedzialne za polski biznes, się nie zmienią – zapewnia Federico Ghizzoni, członek zarządu UniCredit Bank Austria odpowiadający za biznes w Polsce.
Przystosowanie i przygotowanie polskiego banku do dywizjonalizacji zaczęło się kilka miesięcy temu, ale sama zmiana struktury musi jeszcze być zatwierdzona. Włosi są w trakcie rozmów z radą nadzorczą banku i nadzorem.