Z naszych informacji wynika, że możliwe jest przyjęcie uchwały walnego zgromadzenia akcjonariuszy zakładającej wyższą kwotę dywidendy, niż jest rekomendowana przez zarząd kierowany przez Zbigniewa Jagiełłę. Proponuje on przeznaczyć na ten cel 1,375 mld zł z zysku, który wyniósł w ubiegłym roku 3,311 mld zł, czyli 41 proc.
– Rozważane jest przeznaczenie na dywidendę od 60 do 75 proc. zysku banku – mówi osoba zbliżona do resortu skarbu. Ostateczne decyzje zapadną tuż przed walnym. Ministerstwo Skarbu odmówiło komentarza .
2 złote na akcję wyniosłaby dywidenda przy wypłacie 75 proc. zysku PKO BP
– Poziom dywidendy nieco wyższy niż 40 proc. nie będzie miał negatywnego wpływu na funkcjonowanie i możliwości rozwojowe banku, ale poziom sięgający 80 proc. można uznać za zbyt wysoki, biorąc pod uwagę planowany wzrost oraz niestabilną sytuację na rynkach – ocenia Marcin Jabłczyński, analityk DB Securities.
PKO Bank Polski ma wysoki współczynnik wypłacalności, który na koniec I kw. wyniósł 13 proc. Tymczasem bank dostał zgodę nadzoru finansowego na stosowanie zaawansowanych metod obliczania wymogów kapitałowych z tytułu ryzyka operacyjnego, przez co zwiększy się współczynnik wypłacalności.