Dzisiaj przed południem Trybunał w Karlsruhe otworzył drogę niemieckim władzom do ratyfikacji traktatów o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS) i pakcie fiskalnym. Rynki dobrze przyjęły tę informację, a szczególnie wysokie wzrosty odnotowują spółki z sektorów bankowego i finansowego.
Francuskie banki Natixis i Credit Agricole zyskują po południu odpowiednio o 6,31 proc. i 6,09 proc. Włoska Banca Monte dei Paschi di Siena zwyżkuje o 4,87 proc., kiedy przed południem było to nawet 6,8 proc. Podobnie było w przypadku Commerzbank - drugi największy bank w Niemczech drożał w południe o 7,4 proc. Obecnie jego akcje rosną o 3 pkt. proc. wolniej. Zwyżkują również banki brytyjskie: Lloyds Banking Group i Royal Bank of Scotland odpowiednio o 3,51 proc. i 3,55 proc.
Przygotowywany przez Bloomberga europejski indeks banków i usługodawców finansowych zyskał 2 proc. osiągając 84,99 pkt., największą wartość w trakcie sesji od końca marca. To szósty dzień wzrostów tego składającego się z 38 spółek indeksu, które rozpoczęły się od zeszłotygodniowej deklaracji EBC o skupowaniu obligacji najbardziej zadłużonych państw. To najdłuższy trend wzrostowy bankowego indeksu od stycznia tego roku.
Trybunał Konstytucyjny wprawdzie zgodził się na ratyfikację paktów, ale postawił warunek - udział finansowy Niemiec w EMS nie może przekroczyć 190 mld euro. Dodatkowo fundusz, który będzie dysponował od 500 do 700 mld euro, będzie musiał informować niemiecki Bundestag, jak i drugą izbę parlamentu, Bundesrat, o swoich decyzjach i działaniach.