Prokurator federalny z Sacramento (Kalifornia) Benjamin Wagner potwierdził, że przeciwko JP Morgan prowadzone jest zarówno cywilne, jak i kryminalne śledztwo. Departament Sprawiedliwości będzie chciał udowodnić, że JP Morgan naruszył ustawę Financial Institutions Reform, Recovery and Enforcement Act (FIRREA) obowiązującą w USA od 1989 roku.
Sprawa dotyczy okresu 2005-07. Zabezpieczone rzekomo dobrymi kredytami hipotecznymi papiery wartościowe emitowane przez wielkie instytucje finansowe okazywały się inwestycyjnym bublem. Odegrały one niechlubną rolę w doprowadzeniu do kryzysu finansowego 2008 roku. Jako zabezpieczenie obligacji służyły bowiem kredyty hipoteczne wysokiego ryzyka, udzielane masowo w okresie nieruchomościowej hossy. Przyczyniło się to do upadku rynku nieruchomości i zagroziło załamaniem całego sektora finansów.
W związku z dochodzeniem JP Morgan poinformował w swoim raporcie kwartalnym o zwiększeniu rezerw finansowych na ewentualne kary i pokrycie strat inwestorów do 6,8 miliarda dolarów. O ile wniesienie pozwu cywilnego przeciwko instytucjom finansowym nie jest niczym nadzwyczajnym, federalni prokuratorzy rzadko decydują się na ścieżkę kryminalną. Według prokuratora generalnego Erica Holdera, który zeznawał w tej sprawie w Senacie, Departament Sprawiedliwości obawia się, że wniesienie oskarżeń kryminalnych mogłoby zdestabilizować rynki finansowe.
Prokuratury i federalne władze regulacyjne na pewno nie odpoczywają w wakacje. Zaledwie dwa dni wcześniej Departament Sprawiedliwości oraz równolegle Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy poinformowały o wniesieniu pozwów cywilnych przeciwko innemu finansowemu kolosowi – Bank of America. I w tym przypadku chodziło o papiery wartościowe zabezpieczone kredytami hipotecznymi. Także i w tym przypadku zakwestionowano rekomendacje Bank of America dla pakietu obligacji hipotecznych wartości 850 milionów dolarów sprzedanych dwom bankom: Wachovia Bank oraz Federal Home Loan Bank of San Francisco. Według władz regulacyjnych instytucje te straciły około 100 milionów dolarów. Bank of America zapowiedział walkę w sądzie.
Tomasz Deptuła z Nowego Jorku