Z europejskim bankiem dookoła świata

Biznes z międzynarodowymi aspiracjami potrzebuje globalnych rozwiązań w bankowości.

Publikacja: 01.03.2015 20:00

Santander Group to największa grupa finansowa w strefie euro i jedna z największych na świecie.

Santander Group to największa grupa finansowa w strefie euro i jedna z największych na świecie.

Foto: Bloomberg

Santander Group to największa grupa finansowa w strefie euro i jedna z największych na świecie. Może się pochwalić ponad 6 tysiącami placówek w Europie i 30 milionami klientów. Geograficzna rozpiętość jej operacji sprawia, że z usług globalnego giganta chętnie korzystają zwłaszcza przedsiębiorstwa nakierowane na ekspansję handlową.

Wsparcie finansowe i doradcze

– Największą korzyścią dla klientów biznesowych Santandera jest fakt, że bank operuje na całym świecie. To oznacza bowiem, że oferuje międzynarodowe rozwiązania, jak choćby globalne zarządzanie płynnością, globalny faktoring czy międzynarodowy serwis obsługi klienta – podkreśla Michael McCarthy, szef bankowości korporacyjnej BZ WBK, polskiego banku kontrolowanego przez Santandera.

Firmy, które planują się rozwijać na nowych rynkach, mogą liczyć również na kompleksowe wsparcie informacyjne. – Oferujemy wiedzę ekspercką dotyczącą warunków rynkowych i przepisów obowiązujących w krajach, w których jesteśmy obecni, robimy to między innymi za pośrednictwem sieci ekspertów International Desk. To nieoceniona pomoc dla przedsiębiorstwa, które planuje rozpocząć lub rozszerzyć swoją działalność zagraniczną. Z naszego wsparcia korzystają również firmy, które planują przejęcia lub są przejmowane – mówi Michael McCarthy.

Ze specjalnych programów Santandera korzystają nie tylko biznesowi giganci, ale również małe i średnie firmy, które mają ambicje, aby rosnąć. Flagowym produktem banku, dostępnym również w Polsce, jest Santander Trade, internetowa platforma biznesowa, która jest dla przedsiębiorców swoistym centrum wymiany informacji, międzynarodowych doświadczeń i możliwości handlowych. Firmy mogą też się ubiegać o tzw. paszport Santandera, dzięki któremu nasi klienci otrzymują ten sam wysoki standard obsługi w oddziałach Grupy Santander na całym świecie.

Bank stawia też na doradztwo. Z myślą o promocji międzynarodowego biznesu powstał program Santander Advance, za pomocą którego przedsiębiorstwa mogą m.in. poszukiwać pracowników, uzyskać informację o szkoleniach i możliwościach rozwoju swojej działalności. W ubiegłym roku Santander uruchomił też szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspierających mobilność i pozwalających klientom biznesowym na sprawną komunikację.

Strategie szyte na miarę

W Polsce poza standardowymi produktami dla firm, czyli rachunkiem bankowym, lokatami i kredytami, BZ WBK ma w swojej ofercie wiele nowoczesnych rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Bank oferuje m.in. leasing samochodów osobowych i dostawczych, a także maszyn i urządzeń, w tym specjalistycznego sprzętu dla lekarzy i weterynarzy oraz maszyn dla rolników. Dzięki tego typu usługom finansowym firmy, zwłaszcza mikro- i małe, mają możliwość finansowania inwestycji bez konieczności pełnego angażowania środków własnych. Spłata rat leasingowych jest dokonywana z bieżących przychodów, jakie się pojawiają podczas używania leasingowanych przedmiotów.

Przedsiębiorstwa, które chcą poprawić swoją płynność finansową, mogą też skorzystać z usług faktoringu, czyli otrzymać dostęp do pieniędzy zamrożonych w niespłaconych i przeterminowanych fakturach. Bank ma również w swojej ofercie zaawansowane produkty pozwalające zabezpieczyć ryzyko kursowe oraz ryzyko stopy procentowej, co jest kluczowe zwłaszcza dzisiaj, w czasach zmieniających się szybko warunków rynkowych. Firmy za pośrednictwem banku mogą wymienić walutę, skorzystać z transakcji typu forward, a także z opcji walutowych dopasowanych do specyfiki prowadzonej działalności. Dopasowane do swoich potrzeb strategie znajdą tu zwłaszcza eksporterzy i importerzy.

– Polskie przedsiębiorstwa są coraz mocniej zorientowane na międzynarodowe rynki. Jesteśmy świadkami ich sukcesów w kolejnych krajach w Europie, ale też np. w Ameryce Południowej. Mamy wielu klientów, którzy cenią sobie korzyści z dostępu do rozwiązań, jaki daje im globalna instytucja finansowa – przyznaje Michael McCarthy. Dodaje, że mimo swojego globalnego charakteru Santander coraz mocniej uwzględnia w swojej strategii biznesowej lokalne i indywidualne podejście do klienta.

– To oznacza, że każda firma może u nas liczyć na pomoc w doborze rozwiązań dopasowanych do jej potrzeb. Przykładowo, jeśli przedsiębiorca nie planuje handlować za granicą, to raczej nie będzie mu potrzebny Santander Trade, ale może się przydać faktoring czy leasing. Budowa indywidualnych relacji z lokalnym biznesem jest tym, co określa filozofię naszego banku – podkreśla McCarthy.

Działalność BZ WBK

Polska spółka hiszpańskiej grupy jest aktywnym uczestnikiem globalnej bankowości. W 2014 r. sfinalizowała jedną z największych transakcji w historii polskiego rynku korporacyjnego: kredyt syndykowany dla jednej z największych polskich grup metalowo-górniczych. Bank był globalnym koordynatorem, organizatorem i prowadzącym księgę popytu. BZ WBK uczestniczył też w przedłużeniu o kolejne pięć lat programu emisji obligacji krajowych jednej z grup gazowniczych. Globalna współpraca z Grupą Santander zaowocowała też udziałem w emisji euroobligacji jednej z największych instytucji ubezpieczeniowych w naszym kraju, refinansowaniem kredytów obrotowych w Polsce i w Meksyku dla międzynarodowej grupy świadczącej usługi finansowe. Na koniec 2014 r. wartość portfela aktywnych umów kredytowych BZ WBK w ramach globalnej bankowości transakcyjnej wyniosła 3,1 mld zł i wzrosła o 8 proc. r./r.

Santander Group to największa grupa finansowa w strefie euro i jedna z największych na świecie. Może się pochwalić ponad 6 tysiącami placówek w Europie i 30 milionami klientów. Geograficzna rozpiętość jej operacji sprawia, że z usług globalnego giganta chętnie korzystają zwłaszcza przedsiębiorstwa nakierowane na ekspansję handlową.

Wsparcie finansowe i doradcze

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Banki
W Banku Millennium więcej ugód niż pozwów. Kiedy koniec sagi frankowej?
Banki
Sprzedaż Santander Bank Polska da impuls do dużych przetasowań na rynku?
Banki
ING BSK i Citi Handlowy pokazały dobre wyniki
Banki
Kryptowalutowa afera korupcyjna na Litwie. Zamieszany urzędnik banku centralnego
Banki
Zysk Citi Handlowego powyżej oczekiwań rynkowych
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem