Bardzo dobre wyniki Santander BP. Pomogły odsetki

Zysk banku wyraźnie wyhamował w końcówce minionego roku przez rezerwy na kredyty frankowe. Ale cały 2023 r. i tak trzeba zaliczyć do najlepszych w historii.

Publikacja: 31.01.2024 10:21

Bardzo dobre wyniki Santander BP. Pomogły odsetki

Foto: Adobe Stock

Grupa Santander Bank Polska w IV kwartale 2023 roku zarobiła na czysto 980 mln zł – wynika ze wstępnych danych podanych przez bank. To o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej, ale o 3,6 proc. mniej od oczekiwań rynkowych. Analitycy spodziewali się średnio 1 017 mln zł na plus.

Rekord, choć franki ciągną w dół 

W porównaniu z III kwartałem 2023 r., zysk w IV kw. zmniejszył się aż o ok. 500 mln zł (36 proc.). Przyczyną tego spadku są wyjątkowo duże, jak na ten bank, koszty ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach obcych, które w końcówce minionego roku wyniosły nieco ponad 1 mld zł, podczas gdy kwartał wcześniej było to ok. 430 mln zł.

Czytaj więcej

Więcej banków z rezerwami blisko 100 proc. portfela

Rezerwy frankowe w całym 2023 r. sięgnęły ok. 2,6 mld zł (wobec 1,74 mld zł w 2022 r.) i również miały wpływ na roczny wynik netto. Nie mniej roczny zysk i tak jest rekordowo wysoki – w 2023 r. grupa zarobiła aż 4,8 mld zł, podczas gdy w 2022 roku było to 2,8 mld zł.

Odsetki motorem zarobku 

W 2023 r. głównym motorem wzrostu skonsolidowanego zysku był wynik z tytułu odsetek, który zwiększył się o 35,9 proc. rok do roku (do 13,1 mld zł w całym 2023 r.). W IV kwartale ub.r. wynik odsetkowy wyniósł 3,4 mld zł, i był ciut większy od wyniki za III kw. oraz ciut większy od oczekiwań analityków.

Władze banku oceniają, że wzrost wyniku z tytułu odsetek jest konsekwencją dobrego tempa rozwoju portfeli kredytowych grupy oraz utrzymującego się wysokiego poziomu stóp procentowych mimo obniżenia przez RPP stopy referencyjnej we wrześniu i październiku 2023 r. łącznie o 1 pkt. proc. Sytuacja na rynku pieniężnym przełożyła się również na lepszy wynik z pochodnych instrumentów finansowych, a w efekcie na wyższy o 141,8% r/r wynik handlowy i z rewaluacji. Zwiększył się również wynik na pozostałych instrumentach finansowych.

Czytaj więcej

Bankowe dywidendy albo wysokie, albo żadne

Niższy koszty regulacyjne 

Wynik z tytułu prowizji w całym 2023 r. wyniósł 2,7 mld zł i zwiększył się o 5,9 proc. rok do roku, m.in. pod wpływem dochodów prowizyjnych netto z działalności podstawowej, tj. kredytowo-gwarancyjnej i rozliczeniowo-płatniczej (obsługa kart, usługi elektroniczne i płatnicze), a także z działalności ubezpieczeniowej i wymiany walut. Wyższe niż przed rokiem dochody prowizyjne osiągnięto także na rynku giełdowym i funduszy inwestycyjnych.

Wynik z opłat i prowizji w IV kw. wyniósł 710 mln zł i był o 4,2 proc. powyżej szacunków rynku.

Koszty pracownicze i działania spadły rok do roku o ok. 1,1 proc. w związku z istotnie niższym poziomem składek na SOBK oraz BFG i brakiem konieczności zasilenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Efekt finansowy niższych wpłat na instytucje systemowe częściowo zneutralizowały wzrosty powstałe w pozostałych składowych kosztów działania oraz wyższe koszty wynagrodzeń związane z okresową regulacją płac odpowiednio dostosowaną do warunków zewnętrznych i wewnętrznych.

W IV kw. koszty operacyjne banku sięgnęły 1,16 mld zł były 2,9 proc. wyższe od średniej prognoz analityków.

Grupa Santander Bank Polska w IV kwartale 2023 roku zarobiła na czysto 980 mln zł – wynika ze wstępnych danych podanych przez bank. To o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej, ale o 3,6 proc. mniej od oczekiwań rynkowych. Analitycy spodziewali się średnio 1 017 mln zł na plus.

Rekord, choć franki ciągną w dół 

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Wakacje kredytowe mają zostać przedłużone. "Większość zagłosuje za tym pomysłem"
Banki
Kadrowa miotła dotarła do Banku Pekao. Kto zostanie prezesem?
Banki
Miotła kadrowa dotarła do Banku Pekao. Powołano nową radę nadzorczą
Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku