Europejskie banki zaostrzają kryteria kredytowe

Warunki przyznawania kredytów w strefie euro pogorszyły się w IV kwartale 2023, zmalał więc na nie popyt wśród firm i gospodarstw domowych - ocenia EBC.

Publikacja: 26.01.2024 12:34

Europejskie banki zaostrzają kryteria kredytowe

Foto: Bloomberg

Nie widać końca przykręcania kredytowej śruby w strefie euro. W IV kwartale banki jeszcze bardziej zaostrzyły wobec III kwartału kryteria pożyczania pieniędzy, choć nie tak ostro jak w poprzednich kwartałach, co można wiązać z przerwą w podnoszeniu stóp procentowych — stwierdził EBC w kwartalnym raporcie. Dotyczyło to kryteriów zatwierdzania pożyczek w ramach linii kredytowych dla przedsiębiorstw, warunków kredytów konsumenckich i w ograniczonym zakresie kredytów hipotecznych.

Zmalała więc oferta, podobnie jak i popyt. Sytuacja była różna w poszczególnych krajach. We Francji, Włoszech i Hiszpanii doszło do ustabilizowania jej, zaostrzenie kryteriów dotyczyło Niemiec — stwierdzono w raporcie omawianym przez AFP.

EBC spodziewa się dalszego zaostrzenia kryteriów kredytowych

„Kredytową zimę” zapoczątkowało w lipcu 2022 podwyższenie przez EBC stóp procentowych z zera do 4 i 4,75 proc. Miało to zahamować wzrost inflacji, która w końcu owego roku przekroczyła 12 proc. Ubocznym skutkiem decyzji EBC było jednak spowolnienie działalności gospodarczej w strefie euro. Pojawiła się możliwość technicznej recesji w kilku krajach, pogorszyły się perspektywy krótkoterminowe.

Czytaj więcej

EBC znów studzi nastroje w sprawie stóp procentowych

Ta „zima” może jeszcze trochę potrwać. Banki spodziewają się wprawdzie wyraźnego wzrostu popytu firm na kredyty w I kwartale. Byłaby to pierwsza poprawa od wiosny 2022, ale EBC stwierdził też w swym raporcie, że spodziewa się dalszego zaostrzenia kryteriów kredytowych w bieżącym kwartale.

Kiedy obniżki stóp EBC

Wszystko zależy od kierownictwa EBC. Według ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberga wśród ekonomistów, w tym roku ban centralny z Frankfurtu może podjąć czterokrotnie decyzje o obniżeniu swych stóp. Kilku członków kierownictwa tego banku, w tym szefowa Christine Lagarde sugerowało, że pierwsza decyzja może zapaść latem. Z kolei prezes banku centralnego Austrii, Robert Holzmann oświadczył w połowie stycznia w CNBC podczas pobytu w Davos, że „nie potrafi wyobrazić sobie debaty o obniżaniu stóp”.

Jeśli rzeczywiście EBC zacznie obniżać swe stopy, to konsekwencje tych decyzji zaczną być odczuwalne najwcześniej w II półroczu 2024.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym