Premie bankierów są za duże. Postulaty urzędu nadzoru bankowego

Szwajcarski urząd nadzoru bankowego FINMA chce przedyskutować z zainteresowanymi sposób ograniczenia premii dla bankierów. Urząd chce też mieć większe uprawnienia po upadku banku Credit Suisse.

Publikacja: 05.01.2024 14:04

Szwajcarski urząd nadzoru bankowego FINMA chce przedyskutowaćsposób ograniczenia premii dla bankieró

Szwajcarski urząd nadzoru bankowego FINMA chce przedyskutowaćsposób ograniczenia premii dla bankierów

Foto: Bloomberg

- Ta kwestia jest na stole i trzeba ją teraz przedyskutować — odpowiedziała przewodnicząca FINMA, Marlene Amstad na łamach tygodnika „Schweiz am Wochenende”, gdy zapytano ją o prawo domagania się wypłaty bonusów. — Przypadek Credit Suisse pokazuje, że ten bank notował straty od dziesięcioleci, a jednocześnie wypłacał wysokie premie. Potrzebujemy dlatego lepszej podstawy prawnej, aby FINMA mógl interweniować wcześniej i bardziej systematycznie — powiedziała w wywiadzie cytowanym przez Reutera.

Czytaj więcej

Szwajcaria zamrażarką rosyjskich aktywów

Jej urząd wystąpił już o większe uprawnienia w przyszłym nadzorze nad bankami po krytyce o zbyt słabą reakcję na rosnące problemy Credit Suisse, zanim doszło do jego upadku w marcu 2023. Urząd wyjaśniał wtedy, że chciał mieć możliwość wymierzania grzywien, publikowania szczegółów o postępowaniach egzekucyjnych i zwiekszenai odpowiedzialności poprzez stworzenie zestawu przepisów, które określałyby konkretny zakres odpowiedzialności członków kierownictwa, podobnych do wprowadzonych w Wielkiej Brytanii.

FINMA nie ma obecnie takich uprawnień, decyzja o ich przyznaniu w przyszłości leży w gestii parlamentu — powiedziała M. Amstad, kierująca tym urzędem od 2021 r. — W biznesie dotyczącym pieniędzy pieniądz gra istotną rolę. Dlatego potrzebujemy grzywien i właściwych zachęt w zakresie wynagradzania — powiedziała w wywiadzie.

Czytaj więcej

Nowe wymogi kontroli banków w Unii

Jej zdaniem pomogłoby też nagłaśnianie w przyszłości postępowań urzędu. — Mamy zęby i używamy ich, ale powinniśmy mieć również pozwolenie na pokazywanie ich. Dziś prawo wymaga, by wiele z naszych działań było niewidocznych dla społeczeństwa, co może być z kolei interpretowane jako brak działania. Przypadek Credit Suisse wykazał raz jeszcze, jak istotne jest informowanie innych uczestników rynku i społeczeństwa. Tym surowym obowiązkiem poufności dotyczącym podejmowanych działań Szwajcaria jest wyjątkiem w skali międzynarodowej — powiedziała szefowa FINMA.

Urząd chce także mieć coś do powiedzenia w kwestii modeli wynagradzania w bankach, ale nie znaczy to, że ustalałby siatkę płac. — To nie nasze zadanie. Potrzebujemy jednak więcej środków prawnych do interweniowania w system wynagrodzeń — dodała M. Amstad.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym